Działkowcy odetchnęli z ulgą

Sąd Rejonowy we Wrześni 6 kwietnia 2018 wydał wyrok rozstrzygający, komu przysługuje prawo własności nieruchomości położonej we Wrześni u zbiegu ulic Działkowców i Paderewskiego. Nieruchomość o obszarze blisko 7 ha obecnie jest użytkowana przez Polski Związek Działkowców. Wyrok ten w naszym przekonaniu kończy wieloletnią batalię o prawo własności do tych gruntów. 

Ale po kolei. Zaraz po II wojnie światowej Skarb Państwa nadał nieruchomość o obszarze 6,93 ha pewnemu robotnikowi, któremu, jak się później okazało, prawo własności do działki nie przysługiwało, a to z dwóch powodów: po pierwsze nie był rolnikiem, po drugie sam tej ziemi nie uprawiał, tylko wydzierżawiał. Wojewódzka Komisja Ziemska wydała wówczas orzeczenie o uchyleniu tzw. Aktu nadania ziemi z roku 1947, na mocy którego przysługiwało mu prawo własności do tego obszaru. Fakt ten został uznany przez samego dotychczasowego właściciela, bowiem trzy lata później protokolarnie przekazał całą nieruchomość do zasobu Skarbu Państwa. 
Rok później, w 1954, przekazano ten teren z przeznaczeniem na urządzenie zakładowych ogródków działkowych. Od tego roku cały obszar, czyli 6,93 ha, jest zagospodarowany właśnie w taki sposób. Obecnie nieruchomość użytkują trzy Rodzinne Ogrody Działkowe: im. Dzieci Wrzesińskich, im. 22 Lipca oraz „Pod Lipami”. Co ważne, Skarb Państwa jako właściciel „zapomniał” dopełnić w tamtym czasie bardzo ważnego obowiązku: złożenia w sądzie powszechnym wniosku o dokonanie zmiany wpisu prawa własności, czyli wykreślenia dotychczasowego właściciela, któremu na podstawie orzeczenia Wojewódzkiej Komisji Ziemskiej odebrano prawo własności nieruchomości, z jednoczesnym wniesieniem o wpis prawa własności na rzecz Skarbu Państwa. Oznacza to, że prawo własności zgodnie z księgą wieczystą cały czas przysługiwało osobie, która ziemię zdała na Skarb Państwa. 
W roku 2002 Polski Związek Działkowców dopatrzywszy się nieuregulowanego stanu prawnego nieruchomości, którą użytkował już od kilkudziesięciu lat, podjął kroki prawne w celu zasiedzenia całej nieruchomości. W czasie trwania tego postępowania cztery osoby fizyczne, już jako spadkobiercy poprzedniego właściciela, wystąpili o stwierdzenie nieważności orzeczenia, jakie odebrało ich spadkodawcy tytuł prawa własności. Sprawa w 2004 roku trafiła do Ministra Rolnictwa, następnie do Sądu Administracyjnego, i ostatecznie po 10 latach rozpatrywania – w roku 2014 rozstrzygnięcie ostateczne w zakresie ważności tego orzeczenia wydał Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. Uznał, że dokument wydany przez Wojewódzką Komisję Ziemską pozostaje w obrocie prawnym, mimo że naruszono przepisy o właściwości, lecz nie ma podstaw do stwierdzenia jego nieważności. Oznacza to, że weryfikowaną decyzję pozostawia się w obrocie prawnym nie naruszając jej skutków prawnych. W tym samym roku ze względów formalnych wniosek Polskiego Związku Działkowców o zasiedzenie został oddalony.