Wyznaczanie granic
„Rodzice niewiele mogą tu pomóc; najlepsze, co mogą zrobić, to przeżyć, przeżyć w stanie nienaruszonym, bez zmiany podejścia do życia, bez porzucenia jakiejkolwiek ważnej zasady. Co nie znaczy, że nie mogą sami stawać się dojrzalsi.” D. W. Winnicott Dom jest punktem wyjścia
Granice
Jeśli robisz wszystko co możesz, by wspomagać osobisty rozwój swego potomka, przygotuj się na to, że będziesz musiał radzić sobie z niepokojącymi skutkami tego rozwoju. Jeśli twoje dzieci w ogóle siebie odnajdą, to nie zadowolą się dopóki nie odnajdą całych siebie, a to będzie obejmowało zarówno agresję i niszczycielskie elementy destrukcyjne, jak i elementy, które określamy jako miłosne. Nastąpi długa szarpanina, którą musisz przeżyć. D. W. Winnicott, Dom jest punktem wyjścia
Początek roku szkolnego
„Znowu szkoła, trzeba kupić podręczniki, zeszyty i przybory szkolne. Jakieś ubrania, bo moje dziecko musi nadążać za rówieśnikami, którzy są bezlitośni, gdy ktoś odstaje, zwłaszcza jeśli chodzi o wygląd.
Jak okazywać zrozumienie nastolatkowi?
Wielu rodziców, zadając sobie to pytanie, odczuwa bezradność. Patrząc na swoją ukochaną córeczkę czy synka w wieku lat nastu, nie mogą pojąć, że to ta sama istota, która jeszcze przed chwilą tuliła się do nich, we wszystkim zgadzała i patrzyła z podziwem.
Dzieci i rodzice
Zachowanie młodzieży może być trudne dla rodziców i innych osób dorosłych z otoczenia. Tracą oni dotychczasową pozycję, stojących na piedestale nieomylności, autorytetów. Pocieszającym i mobilizującym do pozytywnej aktywności może być fakt, że utrzymanie dobrej relacji z dzieckiem w tym trudnym okresie jest fundamentem dla kształtowania dojrzałej osobowości młodego człowieka, zdolnego do życia w społeczeństwie i realizacji własnych celów. Najbardziej potrzeba nastolatkowi zrozumienia, wsparcia i granic.
Psycholog radzi
Z inicjatywy powiatowych Komisji edukacji i Komisji zdrowia powstał Zespół ds. ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, który zaprosi do współpracy specjalistów: pedagogów, psychologów, lekarzy terapeutów. Zachęcamy rodziców do anonimowego zadawania pytań pod nrem tel. 61 640 45 32, na które specjaliści odpowiedzą na łamach Przeglądu Powiatowego. Prosimy też o inne sugestie i uwagi dotyczące udzielania wsparcia rodzicom i młodzieży.