Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u dorosłego

Co zrobić, gdy osoba jest nieprzytomna? Odchylamy głowę nieprzytomnego do tyłu i przez 10 sekund sprawdzamy oddech. Jeśli go wyczuwamy, w bezpiecznej pozycji układamy poszkodowanego i wzywamy pogotowie

Porażenie prądem

Jeżeli ktoś w naszej obecności zostanie porażony prądem, zanim przystąpimy do udzielania pierwszej pomocy, musimy odciąć - najlepiej główne - zasilanie. Gdy to niemożliwe, dla własnego bezpieczeństwa nie powinniśmy dotykać poszkodowanego.

Zawał

W dzisiejszych czasach wiele osób doznaje zawału serca. Są to nie tylko starsi, ale - coraz częściej - także ludzie młodzi. Czym jest zawał? Wielu z nas nie ma pojęcia, jak on wygląda.

Astma

W astmie skurcz mięśni oskrzeli utrudnia dopływ powietrza do płuc - oddychanie jest bardzo utrudnione. Chorobę może wywołać palenie papierosów lub kontakt z alergenami, na przykład pyłkami trawy w lecie. Astma objawia się problemami w oddychaniu, świszczącym oddechem. Towarzyszy jej ból w klatce piersiowej, astmatyk blednie i słabnie.

Krwotok

Często jesteśmy narażeni na uszkodzenia skóry. W przypadku jej przecięcia rodzaj krwawienia rozpoznaje się po ilości i sposobie wypływania krwi z rany.

Hipotermia

Hipotermia oznacza wyziębienie organizmu. Temperatura ciała spada wówczas poniżej 35°C. Występuje najczęściej zimą, ale także pod wpływem nagłego chłodu, spowodowanego np. przez zimną wodę, alkohol, leki, a nawet z powodu niedożywienia czy oparzenia. Jak rozpoznać hipotermię?

Udar mózgu

Na udar mózgu zapada w Polsce prawie 65 000 osób rocznie. Może wystąpić w każdym wieku, najczęściej chorują starsi po 60 roku życia, ale ponad 12 000 udarowców rocznie to ludzie młodsi, w wieku 35-59 lat, a więc aktywni zawodowo i wychowujący dzieci.

Epilepsja

Epilepsja (padaczka) to przewlekła choroba ośrodkowego układu nerwowego cechująca się występowaniem niesprowokowanych napadów - stereotypowych epizodów o nagłym początku, w czasie których mogą występować zaburzenia świadomości, zachowania, emocji, czynności ruchowych, czuciowych lub wegetatywnych dostrzegane przez chorego lub jego otoczenie

Wypadek drogowy

Ratowanie poszkodowanych w wypadkach drogowych wymaga podejmowania szybkich decyzji i dobrej organizacji.

Wstrząs - jak rozpoznać i pomóc

Wstrząs to stan bezpośrednio zagrażający życiu człowieka. Polega na zachwianiu równowagi pomiędzy wymaganą a faktyczną ilością krwi w organizmie. Wywołuje go zmniejszenie wydolności serca, objętości krwi oraz napięcia naczyń.

Woda może być niebezpieczna

Zbliżają się wakacje i czas rekreacji - często nad wodą. Nigdy dość przypominania, że każdy pływak powinien w czasie kąpieli zachować szczególną ostrożność.

Oparzenie

Każdy z nas chociaż raz w życiu musiał się poparzyć. Wystarczy chwila nieuwagi podczas prasowania, pieczenia czy grillowania i termiczne oparzenie gotowe. Rzadziej zdarzają się poparzenia elektryczne lub chemiczne. Jak powinniśmy reagować w przypadku każdego z nich?

Pozycja boczna

Zdarza się, że idąc przez park lub ulicą widzimy osobę leżącą na ziemi lub ławce. Zazwyczaj myślimy, że nadużyła alkoholu. Nie zawsze tak jest, może ona potrzebować naszej pomocy.

Ciała obce

Jak pomóc komuś, kto wbił sobie gwóźdź w palec? Co zrobić, jeżeli coś wpadło nam do oka?

Co zrobić, gdy dziecko jest nieprzytomne?

Co zrobić, gdy dziecko jest nieprzytomne?

Odmrożenia

Zbliża się zima i każdy z nas jest narażony na odmrożenie, czyli uszkodzenie skóry w wyniku działania niskiej temperatury. Wiatr i duża wilgotność powietrza nasilają skutki działania mrozu.więcej

Omdlenie

Zdarza się, że widzimy osobę chwiejącą się na nogach. Może to nastąpić w szkole, miejscu pracy bądź po prostu na ulicy. Najczęściej jest to omdlenie, czyli krótkotrwała utrata świadomości spowodowana słabym ukrwieniem mózgu.

Badanie urazowe

Czasem zdarza się, że podczas spaceru w parku czy w mieście widzimy osobę leżącą na ziemi. Zanim przyjedzie pogotowie możemy pomóc sprawdzając stan poszkodowanego.

Złamania

Ludzie często łamią nogi zimą, kiedy jest ślisko i mokro. Ale czasem wystarczy źle stanąć, żeby doprowadzić do pęknięcia kości. Co wtedy zrobić?

Zadławienie

Nie raz zdarzyło się, że ktoś z nas zadławił się w trakcie jedzenia. Zazwyczaj w takich sytuacjach pomaga kaszel.