Ból brzucha
Ból brzucha jest częstym objawem zgłaszanym przez pacjentów podczas wizyt lekarskich.
Może pojawiać się nagle albo narastać przez wiele dni lub wręcz miesięcy. Jeden z podziałów dzieli właśnie bóle brzucha na ostre i przewlekłe. Dolegliwości ostre zwykle są silne i zmuszają chorego do zasięgnięcia porady w trybie pilnym. Mogą one być również objawem schorzeń zagrażających życiu w sposób bezpośredni. Diagnostyka przewlekłych dolegliwości bólowych odbywa się zwykle na wstępnym etapie w poradni lekarza rodzinnego. Dysponuje on podstawowymi narzędziami diagnostycznymi w postaci badań laboratoryjnych, możliwości zlecenia ultrasonografii jamy brzusznej czy badań endoskopowych przewodu pokarmowego. Obecnie możliwość endoskopii przewodu pokarmowego, zarówno górnej jak i dolnej części, jest dostępna w ramach kontraktu z NFZ w szpitalu.
Nie sposób w prosty syntetyczny sposób wymienić wszystkie schorzenia, które objawiają się bólem brzucha. W jamie brzusznej znajduje się duża ilość narządów, które mogą boleć. Dolegliwości mogą również promieniować i ich źródło niekoniecznie jest zlokalizowane w obrębie jamy brzusznej.
Często objaw ten towarzyszy banalnym schorzeniom, takim jak przejedzenie czy niestrawność. Wówczas nie ma potrzeby zgłaszać się do lekarza. Kiedy należy szukać fachowej pomocy? Gdy bóle są silne i dokuczliwe oraz gdy towarzyszą im inne niepokojące objawy. Dla przykładu wymienię wymioty, zatrzymanie gazów i stolca, krwawienie z przewodu pokarmowego, szybko pogarszający się stan ogólny z zaburzeniami świadomości lub oddychania, żółtaczka.
lek. Sebastian Nowicki
wiceprezes Szpitala Powiatowego we Wrześni