Niekorzystne efekty stosowania leków bez zalecenia lekarza
Coraz więcej leków kupujemy bez recepty. Ulegamy reklamom i zachowujemy się jak konsumenci, a nie jak pacjenci. Stosowanie leków bez konkretnych wskazań lekarskich jest poważnym problemem.
Z jednej strony wydaje się,że samoleczenie ułatwi życie choremu, który nie musi zabiegać o wizytę u lekarza. Z drugiej strony może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Należy pamiętać, że lek jest takim samym złem jak choroba, a do lekarza należy decyzja, które zło jest mniejsze. W szpitalach obserwuje się, że zgłasza się więcej osób, które przez długi czas na własną rękę stosowały lek łagodzący dolegliwości, a z opóźnieniem przeprowadzona diagnostyka wykazuje np. zaawansowanego raka.
Jeśli podjęliśmy decyzję o samoleczeniu to kupujmy lek w aptece, kierując się poradą farmaceuty. Czas stosowania leku musi być krótki i nie może przekraczać 1-3 dni. Jeśli w tym czasie objawy nie ustępują należy zgłosić się do lekarza. Chory przed zastosowaniem leku powinien dokładnie zapoznać się z ulotką załączona do opakowania, która zawiera informację m.in. dotyczącą przeciwwskazań i objawów niepożądanych, jakie mogą wystąpić.
Osoby, które powinny szczególnie ostrożnie stosować leki bez recepty, to dzieci, osoby starsze oraz chorzy przyjmujący inne leki zapisane przez lekarza. Najczęściej bez recepty kupujemy leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne. Należy pamiętać, że u dzieci do 12 lat stosowanie leków zawierających kwas acetylosalicylowy (polopiryna, aspiryna) może wywołać groźny zespół chorobowy. Natomiast u osób starszych inne leki przeciwbólowe (nie zawierające kwasu acetylosalicylowego) mogą podwyższać ciśnienie krwi lub osłabiać działanie już stosowanych leków w leczeniu nadciśnienia. Paracetamol (sprzedawany pod różnymi nazwami handlowymi) stosowany przez osoby nadużywające alkohol w uszkadza wątrobę.
W przypadku leków przeciwbólowych chory musi pamiętać, że ból może być sygnałem poważnej choroby i stosując lek bez recepty bierze na siebie całkowitą odpowiedzialność za swoje zdrowie.
Krystyna Dudzińska
z-ca dyr. ds. medycznych
Szpitala Powiatowego