Wady postawy u dzieci i młodzieży

Badania lekarskie uczniów przeprowadzone przez lekarzy pediatrów w województwie dolnośląskim wykazują, że na sto przebadanych dzieci tylko troje jest zupełnie zdrowych. Wielu uczniów ma wady postawy, zgryzu, próchnicę, kłopoty ze słuchem, wzrokiem. Sporo nie zostało zaszczepionych.

Wady postawy u dzieci to coraz poważniejszy problem medycyny wieku rozwojowego. Zalicza się do nich m.in.: skrzywienie kręgosłupa, odstające łopatki, koślawość lub szpotawość kolan i płaskostopie. Do powstawania wad postawy prowadzą wielogodzinne siedzenie w pozycji wymuszonej, np. przy komputerze, w szkole, noszenie ciężkich teczek z podręcznikami, długie oglądanie telewizji, ograniczona aktywność ruchowa, czyli unikanie lekcji w-f  czy zabaw sportowych.

Do najpoważniejszych wad kręgosłupa należy jego skrzywienie. Postęp skrzywienia związany jest z przyspieszonym wzrostem dziecka, szczególnie przed okresem dojrzewania. Skrzywienie kręgosłupa jest schorzeniem, które w okresie dziecięcym nie boli, rozwija się więc niezauważone. W dorosłym życiu może doprowadzić do niewydolności wielu narządów wewnętrznych. Rodzice powinni podejrzewać u dziecka skrzywienie kręgosłupa, gdy obserwują nierówno ustawione barki, brak symetrii talii, odstająca łopatkę, krzywy przebieg kręgosłupa, nierówno ustawione biodra, garbienie się dziecka.

Problem pomaga rozwiązać Poradnia Wad Postawy przy Szpitalu Powiatowym we Wrześni, która mieści się w budynku szpitala, pok. 018,  tel. 61 437 05 95.

 

Krystyna Dudzińska
z-ca dyr. ds. medycznych
Szpitala Powiatowego