Dbaj o wątrobę
1 października to światowy tydzień wiedzy o zapaleniach wątroby.
Wątroba pełni w naszym organizmie dużo bardzo ważnych funkcji. Działa jak wielkie laboratorium – jednocześnie zachodzi w niej wiele procesów. W procesie metabolicznym rozkłada węglowodany na łatwo przyswajalną glukozę, a aminokwasy zamienia na tłuszcze. Oczyszcza organizm z produktów przemiany materii. Na wątrobę spada obowiązek radzenia sobie z metabolizmem alkoholu etylowego.
Choroby wątroby należą do najczęstszych schorzeń i stanowią poważny problem społeczny. Większość osób ze schorzeniem wątroby nie jest w ogóle świadoma choroby, aż do bardzo zaawansowanego stadium. Choroby wątroby rozwijają się powoli. Pierwsze objawy często są lekceważone. Mogą to być nudności, pobolewania brzucha, ogólne osłabienie. Nowe zachorowania są wywoływane przez różne czynniki: palenie papierosów, aminy powstające podczas przyrządzania potraw, zła dieta – w tym konserwanty dodawane do żywności, pośpiech, ułatwienia „technologiczne” w przygotowywaniu posiłków, alkohol.
Ważnym czynnikiem chorobotwórczym są wirusy typu A i C, powodujące zapalenie wątroby. Drogi przenoszenia się wirusa są identyczne jak w przypadku wirusa HIV. Oba typy wirusowego zapalenia wątroby mogą prowadzić do jej marskości, raka i ewentualnie zakończyć się transplantacją. Należy jednak pamiętać, że udaje się zapobiec zapaleniu wątroby typu B poprzez szczepienia ochronne. W przypadku zapalenia typu C pacjent może zostać włączony do programu lekowego. Jeśli mamy wątpliwości, czy nasza wątroba działa sprawnie, udajmy się do lekarza rodzinnego.
lek. med. Krystyna Dudzińska
z-ca dyrektora ds. medycznych
Szpitala Powiatowego