Zalecenia
Po kilkunastu latach praktyki lekarskiej niezmiennie dziwi mnie podejście pacjentów do przestrzegania zaleceń lekarskich.
Wedle badań większość pacjentów poddawanych terapii samodzielnie zmienia schemat stosowanego leczenia lub – co gorsza – rezygnuje całkowicie z terapii. Często przyczyną zaostrzenia chorób przewlekłych jest odstawienie leczenia. Wynika to najczęściej z obawy pacjentów przed skutkami ubocznymi stosowanego leczenia oraz z obawy przed interakcjami leków z pokarmami i napojami. Do klasyki zachowań pacjentów należy odstawianie leków w dniu zaplanowanego spożycia alkoholu. Pomysłowość chorych w tłumaczeniach jest imponująca. Wielokrotnie słuchałem o tym, jak leki szkodzą na wątrobę, żołądek, jelita, nerki, trzustkę, sen, ogólną przemianę materii, tycie, chudnięcie itd. Wiele z nich wyssanych było z palca.
Z pewnością w ogromnej większości wina leży po stronie pacjentów. Częściowo takim zachowaniom sprzyja zła komunikacja na linii lekarz–pacjent. Zachęcam gorąco do rozwiewania wątpliwości z lekarzem prowadzącym terapię, a nie z domorosłymi specjalistami z zakresu dolegliwości wszelakich.
W skrajnych przypadkach odstawienie leczenia może spowodować nie tylko pogorszenie, ale również zgon pacjenta. Mógłbym mnożyć przykłady z życia wzięte. Proszę również pamiętać, że w trakcie badań klinicznych, na podstawie których ustala się schematy terapeutyczne pacjenci biorą leki regularnie, a nie w kratkę. Leczenie „po swojemu” jest nieskuteczne, może być szkodliwe. Szkoda czasu, pieniędzy i zawracania głowy. Szanujmy własny organizm, budżet państwa i czas pracowników opieki zdrowotnej.
lek. Sebastian Nowicki - Wiceprezes Szpitala
Powiatowego
we Wrześni