OBS

Obturacyjny bezdech śródsenny to mało znana jednostka chorobowa. Szkoda, bo ma bardzo ciekawą symptomatologię, a ustalenie rozpoznania pozwala na zastosowanie skutecznego leczenia.

Istotą tej choroby jest zapadanie się w trakcie snu dróg oddechowych na poziomie gardła, co powoduje trudności w oddychaniu i zaburzenia struktury snu. Trudności w przepływie powietrza przez drogi oddechowe powodują wybudzenia, które są nieuświadomione. Oznacza to, że chory rano po przebudzeniu ich nie pamięta. Sen jest bardzo ciekawym okresem w życiu człowieka. Ma on uporządkowaną strukturę. We śnie przeplatają się w sposób zaprogramowany różne fazy (NREM i REM). Zaburzenia struktury snu powodują, że staje się on poszatkowany, nieefektywny. Po przebudzeniu pacjent czuje się zmęczony i niewyspany. W skrajnych przypadkach senność może towarzyszyć choremu przez cały czas. Pacjenci z zaawansowaną postacią choroby zasypiają w trakcie rozmowy z lekarzem lub podczas prowadzenia samochodu. Opisywane są przypadki chorych, którzy aby dojechać do szpitala, zmuszeni byli przystawać na poboczu na kilkuminutowe drzemki. Oczywiście prowadzenie auta w takim stanie jest skrajnie niebezpieczne i nieodpowiedzialne.

Kiedy podejrzewać schorzenie? Typowy pacjent to osoba otyła, paląca papierosy. Charakterystycznym objawem jest chrapanie, niekiedy zwiększone oddawanie moczu w nocy. W ciągu dnia pojawia się nadmierna senność. Pacjenci zasypiają podczas czynności, które normalnie wymagają skupienia. Dotyczy to takich sytuacji jak rozmowa czy oglądanie telewizji.

Diagnostyką niezbędną do ustalenia rozpoznania jest badanie polisomnograficzne. Wymagane jest skierowanie i wcześniejsze uzgodnienie terminu. Badanie polega na ocenie struktury snu. W praktyce konieczne jest spędzenie nocy w oddziale szpitalnym posiadającym odpowiedni sprzęt. Na ciele pacjenta umieszczanych jest szereg czujników, które analizują kilkanaście parametrów, takich jak saturacja krwi, przepływ powietrza przez drogi oddechowe, czynność serca i wiele innych.

Po zdiagnozowaniu obturacyjnego bezdechu śródsennegosennego istnieje kilka opcji terapeutycznych. Ustala się je indywidualnie dla pacjenta i dopasowuje do potrzeb. Skuteczne leczenie potrafi zamienić wiecznego śpiocha w osobę tryskającą energią.

OBS poza sprawami dotykającymi snu i uczucia zmęczenia jest ważny z innych powodów. Nieleczona choroba może rzutować na zdrowie pacjenta. Uważa się, że zwiększa ryzyko zgonu, chorób układu krążenia, zawału serca, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca, udaru mózgu. Trzeba podkreślić, że osoba chora, nieleczona prowadząc samochód – ze względu na senność – stwarza ryzyko wypadku samochodowego. Stanowi niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie.

lek. Sebastian Nowicki Wiceprezes Szpitala 
Powiatowego we Wrześni

  • zdjęcie