Średnia oczekiwana długość życia
„Żyli długo i szczęśliwie…” – to znane zakończenie wielu bajek. Długość życia w danej populacji jest ważnym wskaźnikiem populacyjnym. Aktualnie statystyczna Polka może liczyć prawie na 80 lat, a statystyczny Polak na niewiele ponad 70. To dużo więcej niż za czasów komuny.
Dość szybko niwelujemy dystans dzielący nas od „starej” Europy zachodniej. Ten trend oczywiście cieszy. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna. Z pewnością dużą rolę ma tutaj rosnąca jakość opieki medycznej. Jest to o tyle zaskakujące, że nakłady na opiekę zdrowotną w Polsce są stosunkowo niskie. Jeżeli uwzględni się wysokość nakładów na opiekę zdrowotną na jednego mieszkańca, to jesteśmy daleko z tyłu – w ogonie Europy. Zatem oprócz klasycznej medycyny muszą tutaj działać inne czynniki. Najistotniejsze z nich to warunki, w których żyjemy, i rosnąca świadomość w zakresie zachowań prozdrowotnych.
Większość obywateli zaczyna rozumieć, że zdrowie jest nie tylko ich własnością, ale także wartością, o którą należy zadbać. Rozmowa na temat szkodliwego zachowania – np. palenia papierosów, coraz częściej przyjmowana jest ze zrozumieniem, a nie jak kiedyś z głupkowatym uśmieszkiem. Rośnie w społeczeństwie świadomość, że warto dbać o prawidłową wagę ciała, odżywiać się zdrowo. Zmieniamy się mentalnie i to jest bardzo dobre. Osobiście bardzo mnie cieszy widok ludzi aktywnie spędzających czas na świeżym powietrzu.
Jeżeli jesteśmy chorzy – leczmy się regularnie zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy. Jeżeli jesteśmy zdrowi, to dbajmy o nasze zdrowie, nie tylko aby poprawiać statystyki, ale po to, aby długo cieszyć się życiem w dobrej formie. Pogoda sprzyja, zachęcam państwa do aktywnego wypoczynku.