Bahnhofstrasse 11
38 300 Wolfenbüttel
www.lk-wolfenbuettel.de
Powiat położony jest pomiędzy górami Harzu i Heide, kilka kilometrów od Brunszwiku i kilkadziesiąt kilometrów od stolicy Landu Dolnej Saksonii – Hanoweru.
Atrakcyjność powiatu Wolfenbüttel wynika poza tym z bardzo korzystnego usytuowania przy autostradzie A395 pomiędzy Brunszwikiem a Bad Harzburg. W ciągu kilku minut można dojechać do ośrodków wypoczynkowych w górach Harzu. Inne ważne arterie drogowe to autostrada A-2 i A-7, które leżą w bezpośrednim sąsiedztwie.
Na powierzchni 722 km2 żyje ponad 124 tys. mieszkańców. Przed zjednoczeniem Niemiec życie powiatu określała 22-kilometrowa granica NRD-RFN - od roku 1990 powiat Wolfenbüttel leży w „środku Niemiec”.
Dane statystyczne:
- ludność – 124 tys. mieszkańców (w tym Wolfenbüttel – 54 tys.),
- gęstość zaludnienia – 172,4 mieszkańców na km2,
- powierzchnia powiatu 722,18 km2,
- teren rolniczy – 69,9%,
- lasy – 18%,
- najwyższy punkt powiatu: Kuxberg w Elm – 322 m,
- najniższy punkt powiatu: w Okerniederung – 75 m.
Powiat Wolfenbüttel tworzy: 108 wsi, 37 gmin należących do sześciu „Samtgemeinde” (Asse, Baddeckenstedt, Osterwald, Schladen, Sickte, Schöppenstedt) i jednej „Einheitsgemeinde” (Cremlingen), trzy miasta (w tym miasto Wolfenbüttel – ośrodek kulturalny i centrum przemysłowe).
Na terenie powiatu czynnych zawodowo jest 23 000 osób. Główne gałęzie przemysłu:
- maszynowy, np. producent pras do słomy LELY WEGLER,
- spożywczy: przerób buraków cukrowych, zbóż (pszenica, żyto), np. cukrownia w Schladen. To właśnie na terenie powiatu Wolfenbüttel wytwarza się znany likier ziołowy „Jägermeister”.
- chemiczny, np. GSF – centrum badawcze środowiska naturalnego i zdrowia.
Stolicę powiatu, Wolfenbüttel, uważa się za klejnot renesansu. W latach 1432-1754 Wolfenbüttel było rezydencją miłośników sztuki, książąt Braunschweigu i Lüneburga, centrum życia intelektualnego i sztuk pięknych. Stary zamek Welfen, spełnienie wizji renesansowych książąt, dumnie górował nad miastem.
Książęcy zamek rezydencyjny
Niezniszczone przez wojnę miasto rezydencyjne prezentuje się odwiedzającym tak, jak niegdyś za książęcych czasów.
Klein-Venedig - pozostałość po systemie kanałów z XVI w.
Zamek Oelber
Na starym mieście można podziwiać ponad 600 pieczołowicie odrestaurowanych domów budowanych w technice muru pruskiego (zwanym również „fachwerkiem”).
Fragmenty domów budowanych w technice muru pruskiego
Majestatyczne, pełne godności budowle, jak kościół Beatae Mariae Virginis, odzwierciedlają świetność wielkiej przeszłości.
W Wolfenbüttel znajduje się także Biblioteka Herzoga Augusta – największy kiedyś w zachodniej Europie księgozbiór. Została założona przez Juliusza Herzoga w 1572 roku. W pomieszczeniach muzealnych (sala Augusta, skarbiec, sala z globusami) przechowywane są bibliofilskie białe kruki – około 800 000 książek! W Herzog August Bibliothek, obok 12 000 drogocennych średniowiecznych rękopisów, znajduje się także najdroższa książka świata - ewangeliarz - Das Evangeliar Heinrich der Löwen. Została nabyta ona w 1983 roku na aukcji w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie za 32,5 miliona DM (około 16,7 mln EURO).
Biblioteka Herzoga Augusta
Więcej informacji o atrakcjach i ofercie dla osób udających się do Wolfenbüttel można znaleźć na stronie internetowej Wolfenbütte.