Chrypka
Chrypka to często występujący objaw polegający na zmianie barwy głosu. Mowa jest szorstka i cicha. Większość pacjentów łączy ten objaw z infekcją – i słusznie. Krótkotrwała chrypka – trwająca kilka dni, nie powinna być sygnałem alarmowym.
W przypadku towarzyszących objawów przeziębienia można spodziewać się samoistnego wyleczenia. Inaczej, gdy czas trwania tego objawu wydłuża się. Uważa się, że chrypka trwająca ponad dwa tygodnie winna zmusić pacjenta do wizyty u lekarza. Przyczyn chrypki jest kilkadziesiąt. Mogą one być zlokalizowane w krtani – która jest odpowiedzialna za artykulację mowy. Mogą być również umiejscowione zupełnie w innym miejscu. Ze względu na anatomię człowieka i przebieg nerwów krtaniowych często do chrypki doprowadzają zmiany chorobowe w obrębie klatki piersiowej. Zdarza się, że chrypka może być wynikiem zmian toczących się w przebiegu chorób ogólnoustrojowych – np. chorób reumatycznych. Niekiedy pomimo wnikliwej diagnostyki nie sposób ustalić przyczyn – mówi się wówczas o tak zwanej chrypce czynnościowej.
Ważne, aby zapamiętać, że ten z pozoru niewinny objaw trwający ponad 2 tygodnie może mieć dużą wartość diagnostyczną i nie wolno go bagatelizować. W sposób szczególny dotyczy to palaczy tytoniu oraz pacjentów z niepokojącymi objawami towarzyszącymi, jak ból gardła czy krwioplucie.
Sebastian Nowicki