Trójstronne Spotkanie Młodzieży we Wrześni 2023 r.
W dniach od 31 lipca do 6 sierpnia uczniowie z krajów partnerskich: Polski, Niemiec i Francji brali udział w Trójstronnym Spotkaniu Młodzieży zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe we Wrześni. Projekt pn. „Praca-Przyjaźń-Partnerstwo” uzyskał dofinansowanie z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Zgodnie z założeniami wieloletniej współpracy, młodzież spotyka się co roku w innym kraju partnerskim. W tym roku miejscem pobytu uczestników była Bursa Międzyszkolna we Wrześni. Łącznie z opiekunami w wymianie wzięło udział 35 osób.
W programie były warsztaty kulinarne, filmowe oraz taneczne. Podczas warsztatów kulinarnych młodzież uczyła się przyrządzać dania kuchni meksykańskiej, piec pierniki, przygotowywać różnego rodzaju sałatki, a nawet pizzę. Na warsztatach filmowych uczestnicy pracowali nad materiałem do filmu promującego wymianę. Młodzi filmowcy uczyli się jak poprawnie ustawiać parametry kamery, dopasować perspektywę do konkretnego elementu, jakie pytania zadawać w czasie wywiadów, a następnie jak zmontować film. Na zajęciach tanecznych grupa miała okazję poznać układy taneczne, które ćwiczone były każdego dnia w hali sportowej przy ulicy Wojska Polskiego. Oprócz nauki choreografii odbywały się także zabawy ruchowe.
Kolejnym punktem programu była gra miejska, rozpoczynająca się wizytą w Muzeum Dzieci Wrzesińskich. Następnie młodzież, korzystając z mapy musiała odwiedzić wskazane punkty (najstarszą cukiernię, kościół farny, Urząd Miasta i Gminy, pomnik Dzieci Wrzesińskich, pomnik Marii Konopnickiej, budynek poczty, Starostwo Powiatowe), aby zdobyć pieczątki. Kończąc trasę zwiedzania, każdy z uczestników otrzymał łącznie 8 pieczątek, które tworzyły napis WRZEŚNIA.
W trakcie pobytu zaplanowano także jednodniową wycieczkę do Torunia, podczas której poznawano okolice, spacerując z przewodnikiem po Starym Mieście. Nie zabrakło także wizyty w Planetarium. Podczas seansu „Lato pod gwiazdami” uczestnicy zobaczyli m.in. Krzyż Południa i Obłoki Magellana.
Stałym punktem wymiany były też wieczorki kulturowe, podczas których prezentowano różnorodność kulturową i językową krajów partnerskich przez organizację gier, quizów i zabaw. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w grupach międzynarodowych, biorąc udział w licznych potyczkach.
Podczas warsztatów kształtujących umiejętności komunikacyjne doświadczano różnic między komunikacją werbalną i niewerbalną, a podczas zajęć kształtujących rozumienie odmienności kulturowych rozwijano świadomość indywidualnej odrębności oraz wspólnoty cech, potrzeb i wartości.
Młodzież spędzała czas grając w kręgle, paintball laserowy lub spacerując po okolicy. Dużym zainteresowaniem cieszył się laser tag, który łączył w sobie elementy zabawy, współpracy, ale także rywalizacji grupowej.
Pod koniec pobytu uczestnicy wymiany mogli wziąć udział w aktywnościach sportowych (piłka nożna, badminton, piłka siatkowa) przy okazji zorganizowanego w Nowym Folwarku ogniska. Młodzież miała okazję spróbować sałatek wcześniej przygotowanych przez grupę z warsztatów kulinarnych oraz pobawić się przy dźwiękach muzyki.
W przedostatnim dniu prezentowane były rezultaty wymiany. Grupa kulinarna przygotowała degustację własnoręcznie przygotowanej pizzy, grupa taneczna zaprezentowała układy taneczne, włączając do zabawy pozostałych uczestników, a grupa filmowa wyemitowała krótki zwiastun filmu z wymiany.
Zachęcamy do zapoznania się z filmem ze spotkania: https://www.youtube.com/watch?v=HfKeXdMJ4qA&t=2s