Szlaki kajakowe

Trasa ta jest częścią szlaku kajakowego Wartą, którego ogólna długość wynosi 783 km.

Trasa Dłusk - ujście Lutyni

Utworzony w 1995 r. Nadwarciański Park Krajobrazowy obejmuje prawie 13,5 tys. ha w obrębie gmin Lądek, Pyzdry, Rzgów i Zagórów. Zakwalifikowany do najcenniejszych ornitologicznie obszarów Europy, daje schronienie ponad 150 gatunkom ptaków wodnych, błotnych i lądowych (67% krajowego bogactwa gatunkowego). Tereny parku zasiedlają też wydry i bobry.

0 km Dłusk, prom górnolinowy o udźwigu 10 t, przystań kajakowa z ławeczkami, we wsi sklep.

1,3 km Pyzdry, most na drodze nr 442 Września-Kalisz.

Widok na Wartę w stronę Lądu

Za mostem 500 m po prawej przystań kajakowa w budowie (Towarzystwo Turystyki Wodnej "Perkoz"). Na lewym brzegu dobrze urządzone miejsce biwakowe (stoły, ławeczki, zadaszenie, prąd) i plaża. Widać stąd wspaniałą panoramę zabytków miasta.

Panorama miasta Pyzdry

Pyzdry to jeden z najdawniejszych grodów Wielkopolski. Centrum stanowi rozległy rynek; przy północno-wschodnim narożniku stoi drewniany dom podcieniowy z 1768 r.

Dom podcieniowy z 1768 r.

Dom podcieniowy z 1768 r. stanowi przykład, jak kiedyś wyglądała zabudowa miasta. Kościół parafialny pw. Narodzenia NMP, na południe od rynku, jest gotycką budowlą z neobarokowym wnętrzem.


Kościół farny

Pofranciszkański zespół klasztorny pochodzi z XIII w.; jego fundatorem był Bolesław Pobożny. Warto zwiedzić kościół pw. Ścięcia Głowy Jana Chrzciciela,


Wnętrze kościoła pw. Ścięcia Głowy Jana Chrzciciela

Wirydarz otoczony krużgankiem z późnogotyckimi freskami i XVIII-wiecznymi malowidłami przedstawiającymi życie św. Franciszka z Asyżu


Freski i malowidła w klasztornym wirydarzu 


Muzeum Regionalne w Pyzdrach we wschodnim skrzydle klasztoru.

4,3 km Tarnowa, wieś na skraju lasu. Odkryciu w tym miejscu osady wydmowej ze środkowej epoki kamiennej (8-4,5 tys. lat p.n.e.) archeologia zawdzięcza określenie "ludność kultury tarnowskiej".

5,3 km Ujście Prosny (szlak kajakowy). Początek Kotliny Śremskiej.

10,7 km Nowa Wieś Podgórna, prom górnolinowy do Pogorzelicy o udźwigu 10 t.


Prom w Nowej Wsi Podgórnej

W Pogorzelicy, niedaleko Warty, stoi kościół. Żółty szlak pieszy prowadzi do Śmiełowa (5 km), gdzie można zwiedzić muzeum poświęcone Adamowi Mickiewiczowi. Zaczynają się tereny Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Lasy podchodzą z obu stron do rzeki, w drzewostanie dominuje sosna i liczne drzewa liściaste, w których gniazdują ptaki. Stopniowo przewagę zyskują dęby, które na nadwarciańskich łęgach królują aż do Poznania.


Widok z Nowej Wsi Podgórnej na rzekę Wartę w stronę Czeszewa

16,3 km Czeszewo, prom górnolinowy o udźwigu 15 t. Na lewym brzegu, obok dojazdu do promu, miejsce biwakowe z paleniskiem.

18,3 km Orzechowo, zakład przemysłu drzewnego, sklepy, poczta. Ujście Lutyni (szlak kajakowy). Międzywale zwęża się do 300 m.

Opracowano na podstawie strony www.kajaki.onet.pl

Biuletyn Informacji Publicznej

jak załatwić sprawę w urzędzie

Mapa powiatu

Przegląd Powiatowy - Biuletyn Informacyjny Powiatu Wrzesińskiego

Szlak Piastowski

Kronika filmowa Powiatu Wrzesińskiego

Bezpłatny System Informacji Sisms.pl

Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż

Powiat Wrzesiński - zobacz naszą prezentację

Ostrzeżenia, Komunikaty, Informacje

Oferty pracy on-line

Aby obejrzeć mapę powiatu, prosimy o zainstalowanie programu Adobe Flash Player. Pobierz najnowszą wersję odtwarzacza Flash.

Wybór mapy powiatu:

Mapa google System informacji przestrzennej