Rekreacyjne walory Warty

Bardzo atrakcyjna dla turystyki kajakowej jest płynąca południowym skrajem powiatu wrzesińskiego Warta. Blisko czterdziestokilometrowy odcinek rzeki niemal w całości położony jest w obrębie dwóch parków krajobrazowych: Nadwarciańskiego i Żerkowsko-Czeszewskiego. Piękno tego drugiego dostrzegł wychodzący także w języku polskim amerykański miesięcznik National Geographic, który w numerze czerwcowym z 2000 roku, w miejscu ważnym, bo na stronie rozkładowej, opisuje florę i faunę tego niecodziennego miejsca.

Kajakarze na terenie naszego powiatu mają dwa dogodne miejsca biwakowe nad samą rzeką: w Pyzdrach, z widokiem na panoramę wysokiego brzegu miasta i 15 kilometrów w dół Warty, w Czeszewie, tuż obok promu, gdzie na śródleśnej polanie turyści mają do dyspozycji indiańskie tipi do rozpalania ogniska i prąd.

Najpiękniejszy odcinek rzeki, niewiele ponad sześciokilometrowy, rozpościera się między Nową Wsią Podgórną, a Czeszewem. W tym miejscu pierwotny las mieszany dochodzi z obu brzegów do samej wody, a meandrująca Warta tworzy bajkowy krajobraz.

O czystości rzeki mogą świadczyć wybredne pod tym względem zimorodki, które można spotkać na całym „wrzesińskim” odcinku Warty. Atrakcją spływów kajakowych stają się spotkania z bobrami, czaplami siwymi, kormoranami. Wytrawny turysta wypatrzy zwisające z nadbrzeżnych krzewów gniazda perkoza.

Warta może być wspaniałym celem ucieczki przed zurbanizowaną cywilizacją.

Opracowanie: Leszek Nowacki, zdjęcia: archiwum "Wiadomości Wrzesińskich"

Biuletyn Informacji Publicznej

jak załatwić sprawę w urzędzie

Mapa powiatu

Przegląd Powiatowy - Biuletyn Informacyjny Powiatu Wrzesińskiego

Szlak Piastowski

Kronika filmowa Powiatu Wrzesińskiego

Bezpłatny System Informacji Sisms.pl

Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż

Powiat Wrzesiński - zobacz naszą prezentację

Ostrzeżenia, Komunikaty, Informacje

Oferty pracy on-line

Aby obejrzeć mapę powiatu, prosimy o zainstalowanie programu Adobe Flash Player. Pobierz najnowszą wersję odtwarzacza Flash.

Wybór mapy powiatu:

Mapa google System informacji przestrzennej