Jak udzielać pierwszej pomocy

Złamania

Ludzie często łamią nogi zimą, kiedy jest ślisko i mokro. Ale czasem wystarczy źle stanąć, żeby doprowadzić do pęknięcia kości. Co wtedy zrobić?

Przede wszystkim w razie jakiegokolwiek urazu od razu zadzwonić na pogotowie. Jeżeli po badaniu urazowym zostanie wykryte złamanie, trzeba unieruchomić sąsiednie stawy. Jak ewentualnie możemy pomóc osobie poszkodowanej do przyjazdu lekarza? Nigdy nie ruszamy złamanej kończyny. Żeby unieruchomić złamaną nogę, przysuwamy do  niej zdrową i wkładamy coś miękkiego pomiędzy nie. Następnie pod kończyny wsuwamy trójkątne chusty – najlepiej zrobić to w miejscach, gdzie ciało nie styka się z podłożem (kolana, kostki).

Pierwszą chustę wiążemy mniej więcej pośrodku ud, drugą poniżej kolana – powyżej lub poniżej złamania. Ostatnią chustę przekładamy na kostkach i wiążemy.

Jeżeli doszło do złamania ręki, również trzeba unieruchomić sąsiednie stawy. Zamiast chusty można użyć koszuli. Palce powinny być schowane, by nie zwisały swobodnie na dół. Temblak wiążemy na karku.

Pamiętajmy: nigdy nie należy nastawiać żadnych złamań. Jeżeli to my jesteśmy poszkodowani, nie bójmy się prosić o pomoc osób postronnych, które zajmą się nami do czasu przyjazdu pogotowia.

 

Krzysztof Robaszkiewicz
wolontariusz PCK

Biuletyn Informacji Publicznej

jak załatwić sprawę w urzędzie

Mapa powiatu

Przegląd Powiatowy - Biuletyn Informacyjny Powiatu Wrzesińskiego

Szlak Piastowski

Kronika filmowa Powiatu Wrzesińskiego

Bezpłatny System Informacji Sisms.pl

Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż

Powiat Wrzesiński - zobacz naszą prezentację

Ostrzeżenia, Komunikaty, Informacje

Oferty pracy on-line

Aby obejrzeć mapę powiatu, prosimy o zainstalowanie programu Adobe Flash Player. Pobierz najnowszą wersję odtwarzacza Flash.

Wybór mapy powiatu:

Mapa google System informacji przestrzennej