Jak udzielać pierwszej pomocy

Porażenie prądem

Jeżeli ktoś w naszej obecności zostanie porażony prądem, zanim przystąpimy do udzielania pierwszej pomocy, musimy odciąć – najlepiej główne – zasilanie. Gdy to niemożliwe, dla własnego bezpieczeństwa nie powinniśmy dotykać poszkodowanego.

Podczas porażenia prądem część ładunku elektrycznego może znajdować się w ciele poszkodowanego i grozić naszemu bezpieczeństwu – w takim przypadku czekamy na przyjazd odpowiednich służb.

Jak udzielić pierwszej pomocy? Najpierw należy skontrolować, czy poszkodowany oddycha. Często przy porażeniach prądem dochodzi do zatrzymania akcji serca – w takim przypadku przystępujmy do resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). Jeżeli oddech jest w normie, a porażenie spowodowało wystąpienie rany, możemy ją opatrzyć stosując zwykły opatrunek osłaniający: gazę i bandaż. Pozostawiamy poszkodowanego w takiej pozycji, w jakiej go zastaliśmy, i co minutę kontrolujemy oddech. Jeżeli musimy zostawić go bez nadzoru, powinniśmy ułożyć w pozycji bocznej. Pamiętajmy, aby okryć poszkodowanego kocem termicznym bądź częścią odzieży. Wspierajmy go psychicznie – mówmy do poszkodowanego, nawet jeśli jest nieprzytomny.

 

instruktor pierwszej pomocy PCK
Piotr Piórkowski

Biuletyn Informacji Publicznej

jak załatwić sprawę w urzędzie

Mapa powiatu

Przegląd Powiatowy - Biuletyn Informacyjny Powiatu Wrzesińskiego

Szlak Piastowski

Kronika filmowa Powiatu Wrzesińskiego

Bezpłatny System Informacji Sisms.pl

Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż

Powiat Wrzesiński - zobacz naszą prezentację

Ostrzeżenia, Komunikaty, Informacje

Oferty pracy on-line

Aby obejrzeć mapę powiatu, prosimy o zainstalowanie programu Adobe Flash Player. Pobierz najnowszą wersję odtwarzacza Flash.

Wybór mapy powiatu:

Mapa google System informacji przestrzennej