Historia

Inne

Historia Olędrów

Rodzina Lipertów mieszkała od pokoleń we Wrąbczynkowskich Holendrach. W tej otoczonej lasami wsi w gminie Pyzdry obok siebie w zgodzie żyli Polacy i Niemcy. Gdy przyszła wojna, świat, który znali, przestał istnieć.


 

Pamięci strajku dzieci wrzesińskich - 1901

Maj to dla naszego miasta miesiąc szczególny. Miały wtedy miejsce wydarzenia związane z walką naszego narodu o niepodległość, które trwale zapisały imię Wrześni w dziejach Polski.


 

Stracona siostra

Stefania Bystroń jedzie z Wrześni do Gdyni na spotkanie z siostrą, której nie widziała od sześćdziesięciu lat. Martwi się, czy rozpozna ją w tłumie. Najbardziej niespodziewane jest dla Jadwigi to, że zamiast burzy uczuć na widok siostry nie czuje absolutnie nic.


 

Głowy porozbijane kolbami

Choć od powstania wielkopolskiego mijają już 93 lata, potomkowie uczestników tamtych wydarzeń nadal są wśród nas. Marian Szczepaniak przypomina dziś postać swojego ojca Michała, który jako młody chłopak ryzykując życiem chwycił za broń. Wrześnianin opowiada również o dalszych losach swojej rodziny.

Biuletyn Informacji Publicznej

jak załatwić sprawę w urzędzie

Mapa powiatu

Przegląd Powiatowy - Biuletyn Informacyjny Powiatu Wrzesińskiego

Szlak Piastowski

Kronika filmowa Powiatu Wrzesińskiego

Bezpłatny System Informacji Sisms.pl

Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż

Powiat Wrzesiński - zobacz naszą prezentację

Ostrzeżenia, Komunikaty, Informacje

Oferty pracy on-line

Aby obejrzeć mapę powiatu, prosimy o zainstalowanie programu Adobe Flash Player. Pobierz najnowszą wersję odtwarzacza Flash.

Wybór mapy powiatu:

Mapa google System informacji przestrzennej