Aktualności

2017-10-10

Zbliża się setna rocznica Powstania Wielkopolskiego

 Września, 6 października 2017 roku

Szanowni Państwo! Drodzy Mieszkańcy! 

Wielkimi krokami zbliża się rok 2018, w którym świętować będziemy wyjątkowy jubileusz: stulecie Powstania Wielkopolskiego. Tamten czas, dziesięć dekad temu: tak dawno, a przecież tak niedawno – był ważnym krokiem w dramatycznej walce kolejnych pokoleń Polaków o odzyskanie niepodległości. Ludziom, którzy mieszkali na tej samej co my ziemi, którzy kiedyś zaryzykowali wszystkim, co mieli, zawdzięczamy, że żyjemy w wolnej Polsce. Gdyby nie ich gigantyczny wysiłek, ofiara krwi, zryw zakończony zwycięstwem, może dzisiaj bylibyśmy w zupełnie innym miejscu dziejów. Niepodległość nie jest dana raz na zawsze, musimy o nią zabiegać codziennie. 

Niech rocznica szczególnego dla Wielkopolan Powstania zjednoczy nas we wspólnym świętowaniu i przypominaniu. W przyszłym roku w naszym powiecie odbędą się koncerty, imprezy sportowe, liczne wydarzenia poświęcone bohaterskim przodkom. Oddajmy hołd tym, dla których niepodległość była wartością nadrzędną. Zaznaczmy wszyscy swoją obecność w wielkopolskim święcie wolności.

Dionizy Jaśniewicz

starosta wrzesiński 

Zapraszamy mieszkańców i przedstawicieli stowarzyszeń do zaangażowania się w działania związane z uczczeniem setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego w powiecie wrzesińskim. Obecnie powstaje komitet honorowy jednoczący przedstawicieli gmin, organizacji pozarządowych i regionalnych instytucji w przygotowaniach do obchodów. W ramach ogłaszanego przez powiat otwartego konkursu ofert na realizację zadań z zakresu kultury będzie można pozyskać środki finansowe na projekty upamiętniające to ważne wydarzenie historyczne. Zachęcamy do zgłaszania pomysłów, inicjatyw, przedsięwzięć, które przyczynią się do jak największego społecznego udziału w uroczystościach. Prosimy o udostępnianie zdjęć, dokumentów i pamiątek rodzinnych do sfotografowania lub zeskanowania w celu zaprezentowania ich szerokiemu gronu odbiorców. W najbliższym czasie w Starostwie Powiatowym odbędzie się spotkanie organizacyjne, w trakcie którego zainicjowanych zostanie szereg działań poświęconych rocznicy. Jednym z nich jest przygotowanie wspólnego kalendarza wszystkich wydarzeń związanych z przyszłorocznym jubileuszem. Na portalu społecznościowym powstanie konto dedykowane w całości planowanym działaniom. O postępach prac organizacyjnych będziemy informować za pośrednictwem mediów społecznościowych, a także na stronie powiatu wrzesińskiego www.wrzesnia.powiat.pl i na łamach „Przeglądu Powiatowego”. Kontakt w tej sprawie: biuletyn@wrzesnia.powiat.pl, tel. 61 640 45 24. 

                                                                                                     (red.)

Komitet budowy pomnika powstańców wielkopolskich na cmentarzu parafialnym we Wrześni, 1927 rok (fot. Muzeum Regionalne we Wrześni)

 

Biuletyn Informacji Publicznej

jak załatwić sprawę w urzędzie

Mapa powiatu

Przegląd Powiatowy - Biuletyn Informacyjny Powiatu Wrzesińskiego

Szlak Piastowski

Kronika filmowa Powiatu Wrzesińskiego

Bezpłatny System Informacji Sisms.pl

Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż

Powiat Wrzesiński - zobacz naszą prezentację

Ostrzeżenia, Komunikaty, Informacje

Oferty pracy on-line

Aby obejrzeć mapę powiatu, prosimy o zainstalowanie programu Adobe Flash Player. Pobierz najnowszą wersję odtwarzacza Flash.

Wybór mapy powiatu:

Mapa google System informacji przestrzennej