Aktualności

2017-05-16

Teatralne święto na prowincji

XIV edycja Ogólnopolskiego Święta Teatru na Prowincji za nami. W tym roku odbywała się ona od 10 do 13 maja. Jej organizatorzy, Zespół Szkół w Nowym Folwarku i Fundacja Dzieci Wrzesińskich, jak co roku zapewnili mieszkańcom powiatu niezapomniane wrażenia. 

Czterodniowe święto teatru zainaugurowała dyrektorka Zespołu Szkół w Nowym Folwarku Sławomira Czarnecka: – By osiągnąć efekt końcowy, czyli gotowe przedstawienie, potrzeba wiele wysiłku i poświęcenia, a wszystko zaczyna się od marzeń. Czternaście lat temu wraz ze szkolnym teatrem Fakt, który miałam przyjemność prowadzić, powołałam do życia Święto Teatru. Ogólnopolski Przegląd Twórczości Teatralnej „Maska”, od którego wszystko się zaczęło, był wtedy malutkim raczkującym przeglądzikiem. Jednak dzięki ogromnej determinacji, sile woli i wytężonej pracy wielu ludzi nasze święto ciągle się rozwija. Cieszę się, że co roku możemy gościć tak licznie przybywające szkolne zespoły teatralne – powiedziała. 

Niepisaną tradycją Święta Teatru na Prowincji są goście specjalni. W tym roku zaproszenie przyjęła poetka i autorka tekstów Wiesława Kwinto-Koczan, pseudonim artystyczny WUKA. Krótką prezentację teatralną „Świat słowem malowany” opartą na jej poezji wyreżyserowała Elżbieta Górczyńska. Wystąpili w niej: wicestarosta Waldemar Grzegorek, zastępca burmistrza Wrześni Karol Nowak, przewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Grześkowiak, proboszcz parafii Świętego Krzyża we Wrześni ks. kanonik Czesław Kroll, prezes Fundacji Dzieci Wrzesińskich Lilla Pylak, dyrektorka ZS w Nowym Folwarku Sławomira Czarnecka oraz nauczycielki ze szkół gminy Września. Próby do niej trwały już od lutego. Obecna na inauguracji poetka nie kryła wzruszenia po jej obejrzeniu. – Teatr to moja wielka miłość, dlatego z wielkim przejęciem obejrzałam przedstawienie inspirowane moimi wierszami. Dziękuję, że mogę uczestniczyć w tym święcie, bo teatr to jest coś niezwykłego, to są chwile oczekiwania na wielkie niespodzianki zanim rozsunie się kurtyna na scenie – powiedziała.

W tegorocznym programie znalazły się, jak co roku, ciekawe propozycje dla każdego. Dzieci i młodzież z powiatu wrzesińskiego swoje sceniczne umiejętności zaprezentowały w ramach dwóch konkursów: Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Teatralnej „Maska” oraz Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Cudowne manowce”. Trzeba przyznać, że jury nie miało łatwego zadania w wyłonieniu zwycięzców. Nie zabrakło także warsztatów teatralnych i poetyckich z zaproszonymi gośćmi. Ich uczestnicy mieli więc doskonałą okazję do podszlifowania swoich zdolności. Talent show w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Nowym Folwarku udowodnił, że w tej szkole talentów nie brakuje. Dla miłośników poezji śpiewanej wystąpił zespół Małżeństwo z rozsądku, a towarzyszył mu chór Camerata i Klub Miłośników Tańca Towarzyskiego z Wrześni. Koncert „Tropy wiodą na manowce” inspirowany był utworami Wiesławy Kwinto-Koczan. Teatralne święto zakończył spektakl „Nieporuszenie” przygotowany przez młodzież teatru Otczapy oraz wieczorek poetycki z udziałem Wiesławy Kwinto-Koczan, Eugenii Dolaty i Wiesława Wolańskiego.

Kolejna edycja Święta Teatru na Prowincji już za rok. 

Marlena Modrowska

 

Biuletyn Informacji Publicznej

jak załatwić sprawę w urzędzie

Mapa powiatu

Przegląd Powiatowy - Biuletyn Informacyjny Powiatu Wrzesińskiego

Szlak Piastowski

Kronika filmowa Powiatu Wrzesińskiego

Bezpłatny System Informacji Sisms.pl

Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż

Powiat Wrzesiński - zobacz naszą prezentację

Ostrzeżenia, Komunikaty, Informacje

Oferty pracy on-line

Aby obejrzeć mapę powiatu, prosimy o zainstalowanie programu Adobe Flash Player. Pobierz najnowszą wersję odtwarzacza Flash.

Wybór mapy powiatu:

Mapa google System informacji przestrzennej