Aktualności

2012-08-22

Słowianie atakują w Grzybowie

Wojowie słowiańscy zjechali do Grzybowa koło Wrześni. Weekend 18 i 19 sierpnia upłynął pod znakiem jazdy konnej, tradycyjnego rzemiosła, walk stoczonych przez mężnych Słowian oraz średniowiecznych zabaw. Pokazy i stoiska były atrakcyjne nie tylko dla dzieci. W tym roku, podczas XIII Międzynarodowego Zjazdu Wojowników Słowiańskich Rezerwat Archeologiczny odwiedziło około 500 gości z Polski i zza granicy, aby zaprezentować swoje historyczne pasje.

 

Największymi atrakcjami były walki wojów oraz pokazy jeździectwa. Mężczyźni najpierw ustawili się w zwartych szykach naprzeciwko siebie i próbowali przestraszyć przeciwnika tłukąc mieczami w tarcze. Aby uniknąć rozlewu krwi, wodzowie wrogich drużyn próbowali pertraktować, ale zamiast dojść do kompromisu, jeszcze bardziej podgrzali bitewną atmosferę. Walka na rozpalonej słońcem polanie okazała się nieunikniona. Znacznie spokojniej, ale nie bez emocji, odbył się pokaz Konnej Drużyny Wojów Słowiańskich z Gniezna. Piękne amazonki na koniach przeskakiwały przez przeszkody, także płonące. Dzień średniowiecznego plebejusza wypełniała nie tylko praca, dlatego w Grzybowie można było poznać dawne zabawy, między innymi grę kubb, polegającą na strącaniu drewnianych sztachetek drużyny przeciwnej. Atmosferę dopełniały koncerty historycznej muzyki.

Przez cały czas trwania imprezy rozstawione były kramy kupieckie. Każdy znalazł coś dla siebie. Kobiety – biżuterię ze srebra, bursztynu i kamieni półszlachetnych, gliniane naczynia, haftowane cudeńka. Mężczyźni – wyroby z drewna, rogów, metalowe elementy broni, kolczugi, hełmy. Podpatrzenie codziennego życia ludzi z okresu średniowiecza to dodatkowy bonus. W grodzie w Grzybowie rozbiło się 140 namiotów, w których zamieszkali pasjonaci średniowiecza. Na tych, którzy kochają historię czekała wystawa w pawilonie muzealnym „Gród w Grzybowie – między plemieniem a państwem”. Odwiedziło ją 480 osób.

- W tym roku gród odwiedziło około 9 tysięcy turystów. To mniej niż w zeszłym roku, bo w sierpniu odbywały się w Polsce 3 inne, podobne imprezy: II Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza w Trzcinicy, Dzień Dawnych Kultur w Brennej oraz  Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie. Pomimo tego, imprezę uważam za udaną, bo wszystkie punkty programu zostały zrealizowane. Uczestnicy, którzy rozbijają u nas namioty dziękują za organizację imprezy, bo tylko my zapewniamy tak dobre warunki – kąpiel, wyżywienie oraz ucztę. – podsumowuje imprezę Zbigniew Dzierżyński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Grodu w Grzybowie, które wspólnie z Rezerwatem Archeologicznym Gród w Grzybowie zorganizowało zjazd. Do grona współorganizatorów należało między innymi Starostwo Powiatowe we Wrześni.

Zalążki grodu w Grzybowie są datowane na początek X wieku. Wiadomo, że był przebudowywany, prawdopodobnie z powodu pożaru. Archeologowie znaleźli w ziemi wiele cennych z punktu widzenia historii przedmiotów z tamtego okresu: monety i biżuterię, ceramiczne naczynia, żelazne noże, igły, przęśliki oraz elementy wyposażenia wojów – groty strzał, kółka kolczug, oszczepy. Nie są znane przyczyny wyludnienia grodu w połowie XI wieku. Być może przegrał on w rywalizacji z większymi centrami osadnictwa.

Katarzyna Błochowiak

Biuletyn Informacji Publicznej

jak załatwić sprawę w urzędzie

Mapa powiatu

Przegląd Powiatowy - Biuletyn Informacyjny Powiatu Wrzesińskiego

Szlak Piastowski

Kronika filmowa Powiatu Wrzesińskiego

Bezpłatny System Informacji Sisms.pl

Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż

Powiat Wrzesiński - zobacz naszą prezentację

Ostrzeżenia, Komunikaty, Informacje

Oferty pracy on-line

Aby obejrzeć mapę powiatu, prosimy o zainstalowanie programu Adobe Flash Player. Pobierz najnowszą wersję odtwarzacza Flash.

Wybór mapy powiatu:

Mapa google System informacji przestrzennej