Aktualności

2013-03-12

Powiat rolnictwem stoi

Podczas Walnego Zebrania Członków Wspólnoty Producentów Rolnych Ziemi Wrzesińskiej, które odbyło się 5 marca w Węgierkach, podsumowano miniony rok i przedstawiono plany na rok bieżący oraz podjęto cztery uchwały, w tym tę najważniejszą – o udzieleniu absolutorium Zarządowi.

Spotkanie odbyło się w ważnej dla stowarzyszenia chwili – dzień wcześniej wspólnota obchodziła trzynastolecie istnienia, a dzień później grupa trzodowa zaczęła funkcjonować jako firma. W jej miejsce pojawiły się jednak trzy nowe grupy trzodowe.

Spotkanie rozpoczęły sprawozdania z działalności w 2012 roku, prezentujące imponujące wyniki produkcji rolniczej w powiecie. Grupa trzodowa sprzedała w zeszłym roku 35 tys. sztuk trzody za ponad 22 miliony złotych. Prym w produkcji wiedzie gmina Kołaczkowo. Ze statystyk wynika, że co pięćsetna świnia ubijana w Polsce pochodzi od producentów skupionych we wrzesińskiej wspólnocie. Z kolei grupa zbożowo-rzepakowa sprzedała w ubiegłym roku ponad 6 400 ton zboża, ponad 400 ton rzepaku i materiału siewnego, który wystarczyłby na obsianie ponad 1 000 ha pól.

Głos zabrali również zaproszeni goście. Wicestarosta Waldemar Grzegorek odpowiedział na zażalenia dotyczące utrudnień w uzyskiwaniu pozwoleń na budowę. – Gdy zaczynają się protesty mieszkańców, nie możemy wydać takiego pozwolenia – tłumaczył. – Gdy sprzedaje się komuś ziemię pod budowę, trzeba brać pod uwagę, czy planuje się w przyszłości w okolicy prowadzenie inwestycji, rozbudowywanie produkcji zwierzęcej. Wicestarosta odpowiadał także na pytania dotyczące sprzedaży gospodarstwa w Bierzglinku.

Jolanta Pikora–Ignasiak, prezes Powiatowego Banku Spółdzielczego, pogratulowała wrzesińskim producentom sukcesów – Podczas gdy wiele grup się rozwiązuje, wy trwacie. Jesteście liderem wśród grup w Wielkopolsce. Bardzo się z tego cieszę i życzę samych sukcesów.

Powiatowy Lekarz Weterynarii Romuald Juściński opowiedział o chorobach zwierzęcych i walce z nimi. Powiat wrzesiński wolny jest całkowicie od choroby Aujeszkiego, jednakże pojawiają się nowe schorzenia.

Monika Mikołajczak, zastępca kierownika Biura Powiatowego ARiMR we Wrześni, zachęciła do składania wniosków o dofinansowanie na ten rok. Nabór trwać będzie od 15 marca do 15 maja, a aplikować o dotacje można za pomocą strony internetowej ARiMR, po uprzednim otrzymaniu w biurze powiatowym hasła i loginu do strony.

Spotkanie było też okazją do podziękowania firmom współpracującym ze stowarzyszeniem.

Wspólnota Producentów Rolnych Ziemi Wrzesińskiej skupia 98 członków. Jest to stowarzyszenie bujnie się rozwijające, korzystające z wielu nowinek technicznych. Dla członków grupy organizuje się liczne szkolenia, które prowadzą najlepsi wykładowcy wyższych szkół rolniczych. Nowoczesność wkracza nie tylko na pola. Na zebraniu każdy rolnik otrzymał swój unikatowy numer, który będzie służył mu do logowania na stronie internetowej wspólnoty – www.wprzw.pl – teraz ona będzie głównym źródłem komunikacji rolników ziemi wrzesińskiej.

Agnieszka Przysiuda-Zielkowska

Biuletyn Informacji Publicznej

jak załatwić sprawę w urzędzie

Mapa powiatu

Przegląd Powiatowy - Biuletyn Informacyjny Powiatu Wrzesińskiego

Szlak Piastowski

Kronika filmowa Powiatu Wrzesińskiego

Bezpłatny System Informacji Sisms.pl

Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż

Powiat Wrzesiński - zobacz naszą prezentację

Ostrzeżenia, Komunikaty, Informacje

Oferty pracy on-line

Aby obejrzeć mapę powiatu, prosimy o zainstalowanie programu Adobe Flash Player. Pobierz najnowszą wersję odtwarzacza Flash.

Wybór mapy powiatu:

Mapa google System informacji przestrzennej