Aktualności

2017-10-13

Pamięta(j)my o Powstańcach

Zbliża się setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Ten niepodległościowy zryw był o tyle ważny, że zakończony zwycięstwem. Dziś, po prawie stu latach od tamtych wydarzeń, jesteśmy winni ich uczestnikom pamięć.

Przygotowania do obchodów jubileuszu we Wrześni trwają już od dwóch lat. 11 października w Starostwie Powiatowym odbyło się kolejne spotkanie komitetu organizacyjnego. Lokalni aktywiści licznie zebrali się w sali konferencyjnej, by podzielić się pomysłami na projekty upamiętniające tę rocznicę. W skład komitetu weszli m.in. radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Bożena Nowacka, przewodniczący Rady Powiatu Wrzesińskiego Grzegorz Kaźmierczak, przedstawiciele samorządów powiatu, organizacji pozarządowych i regionaliści.

Cieszę się, że spotykamy się w tak szerokim gronie – tymi słowami starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz otworzył zebranie. Prezes wrzesińskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Beata Sieradzka przedstawiła bazę projektów związanych z setną rocznicą tego wydarzenia. Obok uroczystości, gier miejskich, pikników historycznych czy wystaw zaplanowano m.in. wydanie pamiętnika Michała Szczepaniaka i wspomnień Stefana Dzieciuchowicza oraz innych powstańców, realizację filmu o powstaniu oraz przegląd filmów fabularnych i dokumentalnych, wydanie okolicznościowych medali i wręczenie ich rodzinom Powstańców,. Jednym z punktów obchodów mają być też  wmurowanie i odsłonięcie tablicy umiejscowionej na budynku starostwa powiatowego upamiętniającej powstańców wielkopolskich straconych podczas II wojny światowej czy utworzenie płyty na cmentarzu parafialnym z nazwiskami Powstańców. Wszystkie wydarzenia objęte są patronatem honorowym starosty wrzesińskiego oraz burmistrzów i wójt gmin powiatu.

W powiecie realizowany jest też projekt znakowania grobów Powstańców. – Oznaczyliśmy już ponad sto grobów na obszarze obecnego powiatu wrzesińskiego – poinformowała Beata Sieradzka.

 Jak widać pomysłów w ramach tej ważnej rocznicy nie brakuje, jednakże lista pozostaje nadal otwarta. W najbliższym czasie powstanie kalendarz wydarzeń oraz profil facebookowy zawierający i promujący wydarzenia związane z obchodami. W przyszłorocznym otwartym konkursie ofert na realizację zadań z zakresu kultury będzie można pozyskać środki finansowe na projekty związanych z 100. rocznicą. 

 Organizatorzy zapraszają do zgłaszania pomysłów i inicjatyw oraz udostępnianie zdjęć, dokumentów i pamiątek rodzinnych do sfotografowania lub zeskanowania w celu zaprezentowania ich szerokiemu gronu odbiorców.

(red.)

 

Biuletyn Informacji Publicznej

jak załatwić sprawę w urzędzie

Mapa powiatu

Przegląd Powiatowy - Biuletyn Informacyjny Powiatu Wrzesińskiego

Szlak Piastowski

Kronika filmowa Powiatu Wrzesińskiego

Bezpłatny System Informacji Sisms.pl

Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż

Powiat Wrzesiński - zobacz naszą prezentację

Ostrzeżenia, Komunikaty, Informacje

Oferty pracy on-line

Aby obejrzeć mapę powiatu, prosimy o zainstalowanie programu Adobe Flash Player. Pobierz najnowszą wersję odtwarzacza Flash.

Wybór mapy powiatu:

Mapa google System informacji przestrzennej