Aktualności

2013-03-12

ODR ostrzega przed oszustami

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu Zespół Doradczy w powiecie wrzesińskim podsumował swoją działalność w 2012 roku. Rolnicy mogli dowiedzieć się także czegoś na temat propozycji dotyczących wspierania przedsiębiorczości przez Unię.

Spotkanie odbyło się  28 lutego. Zadaniem ODR-u jest przede wszystkim doradzanie rolnikom w kwestiach zarządzania gospodarstwem. Zajmuje się tym ośmiu specjalistów z różnych dziedzin, między innymi z zakresu odnawialnych źródeł energii czy integrowalnej ochrony roślin. Kierownik wrzesińskiego ośrodka  Paweł Antkowiak przedstawił działalność w liczbach. W ubiegłym roku ODR zrealizował 1 250 porad indywidualnych, przeszkolił 265 osób.

Druga część spotkania należała do Krzysztofa Grafa z WODR Poznań. Przedstawił zebranym propozycje legislacyjne Komisji Europejskiej mające na celu wspieranie przedsiębiorczości w ramach pomocy Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Komisja zamierza w pewnym stopniu zreformować Wspólną Politykę Rolną, na przykład poprzez zmiany w systemie przyznawania dopłat bezpośrednich i jednoczesne zrównanie ich wysokości z wysokością w innych krajach UE. Generalnie planowane działania, dotyczące osób prowadzących gospodarstwa rolne, jak i mieszkających na terenach wiejskich, będą miały podobny charakter do tych prowadzonych dotychczas. – Nie znamy jeszcze szczegółów zasad rozdziału środków i ich wysokości. Stawia się na przedsiębiorczość indywidualną i zorganizowaną. Duży nacisk położony zostanie na wspieranie rolników poprzez lokalne grupy działania oraz grupy producenckie – mówi Graf. – Szczegółowe informacje poznamy dopiero jesienią.

Poruszono ważną i niepokojącą sprawę – nieuczciwych firm wyłudzających pieniądze za pomoc w pozyskaniu dotacji. Oszuści wysyłają do rolników pisma oferujące swoje usługi, za które trzeba zapłacić przelewem. Druczek z numerem konta jest nawet dołączony do pisma. Józef Szafarek, szef wrzesińskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zachęcał do składania wniosków o dofinansowanie, ale za pośrednictwem ARiMR-u, a nie podejrzanych doradców.

Katarzyna Błochowiak

Biuletyn Informacji Publicznej

jak załatwić sprawę w urzędzie

Mapa powiatu

Przegląd Powiatowy - Biuletyn Informacyjny Powiatu Wrzesińskiego

Szlak Piastowski

Kronika filmowa Powiatu Wrzesińskiego

Bezpłatny System Informacji Sisms.pl

Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż

Powiat Wrzesiński - zobacz naszą prezentację

Ostrzeżenia, Komunikaty, Informacje

Oferty pracy on-line

Aby obejrzeć mapę powiatu, prosimy o zainstalowanie programu Adobe Flash Player. Pobierz najnowszą wersję odtwarzacza Flash.

Wybór mapy powiatu:

Mapa google System informacji przestrzennej