Aktualności

2017-09-11

Narodowe Czytanie

Wesele Stanisława Wyspiańskiego było lekturą tegorocznej akcji Narodowego Czytania. Na terenie całej Polski 2 września można było usłyszeć tekst dramatu, który powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Premiera najsłynniejszej sztuki Wyspiańskiego odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. 

Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Dzieło Wyspiańskiego wybrano utworem tegorocznej edycji akcji w drodze głosowania internetowego.

Na terenie powiatu wrzesińskiego wspólne czytanie Wesela organizowały szkoły, biblioteki i ośrodki kultury. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wrześni już po raz trzeci włączyła się do akcji. Taras przy budynku biblioteki stał się wnętrzem bronowickiej chaty. Przy weselnym stole zasiedli przedstawiciele władz, w tym starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz, dziennikarze, nauczyciele, bibliotekarze, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni oraz osoby korzystające ze zbiorów biblioteki. Uczestnicy spotkania czytali najważniejsze sceny aktów dramatu. Towarzyszyły temu tańce i przyśpiewki ludowe w wykonaniu zespołu Ziemia Wrzesińska, wystawka książek prezentujących sylwetkę i twórczość autora oraz elementy związane z obrazem wsi polskiej z początku XX wieku. 

Uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni wraz z dyrektorem szkoły Bogdanem Nowakiem i polonistą Mirosławem Jadryszakiem ponownie zmierzyli się z odczytaniem fragmentów utworu 6 września. Tym razem w młodą parę wcielili się radna Samorządu Województwa Wielkopolskiego i sekretarz powiatu wrzesińskiego Bożena Nowacka oraz starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz.  Warto nadmienić, że ZSP uczestniczy w akcji Narodowe Czytanie od początku jej istnienia. 

(red.)

 
 
 

 

Biuletyn Informacji Publicznej

jak załatwić sprawę w urzędzie

Mapa powiatu

Przegląd Powiatowy - Biuletyn Informacyjny Powiatu Wrzesińskiego

Szlak Piastowski

Kronika filmowa Powiatu Wrzesińskiego

Bezpłatny System Informacji Sisms.pl

Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż

Powiat Wrzesiński - zobacz naszą prezentację

Ostrzeżenia, Komunikaty, Informacje

Oferty pracy on-line

Aby obejrzeć mapę powiatu, prosimy o zainstalowanie programu Adobe Flash Player. Pobierz najnowszą wersję odtwarzacza Flash.

Wybór mapy powiatu:

Mapa google System informacji przestrzennej