Aktualności

2017-04-21

Na staż do Szwajcarii

Przedstawiciele Międzynarodowej Katolickiej Komisji ds. Migracji (ICMC) przyjechali 19 kwietnia do Wrześni. Ich wizyta związana była z chęcią nawiązania współpracy, której efektem byłyby wyjazdy personelu medycznego oraz studentów kierunków medycznych do pracy i na staże do Szwajcarii.

Podczas spotkania w Starostwie Powiatowym z władzami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu dr Rafał Bieniada, koordynator ICMC Cares w Polsce i Europie Wschodniej, poinformował, jakie są możliwe kierunki współpracy. – Robimy projekt kilkuetapowy i kilkuśrodowiskowy. Zajmujemy się pomocą osobom, które chciałyby znaleźć pracę w Szwajcarii w środowisku okołomedycznym – od opiekunów medycznych osób starszych po pielęgniarki i lekarzy. Mamy możliwość zorganizowania wyjazdów krótko- i długoterminowych, a także rotacyjnych. Jest to bardzo atrakcyjne finansowo, bo zarobki są szwajcarskie. Jeśli chodzi o szkolnictwo wyższe, to mamy propozycje zorganizowania dla studentów trzymiesięcznych płatnych staży – mówił. Oferta skierowana do PWSZ w Kaliszu miałaby obejmować właśnie kwartalne płatne staże dla studentów pielęgniarstwa. Jednym z wymogów jest znajomość języka niemieckiego lub francuskiego na poziomie A2. Te osoby zamieszkiwałyby przy rodzinie. Oprócz opieki medycznej stażysta musiałby w pewnym stopniu zajmować się domem – robić zakupy, sprzątać czy gotować.

W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele Caritas w Szwajcarii, którzy pomagają osobom chcącym wyjechać do pracy za granicę. Byli ciekawi, czy polscy studenci chcieliby podjąć podobne staże, zadawali też pytania o zakres studiów. – Jesteśmy bardzo zainteresowani współpracą z wami. Mamy nadzieję, że nasza przyszłość będzie wspólna – dodali.

Dziekan Wydziału Zamiejscowego PWSZ we Wrześni Dariusz Kasprzak powiedział, że przedstawiona oferta jest bardzo ciekawa, jednakże decyzje o współpracy zależeć będą od zainteresowania studentów i decyzji rektor. Prodziekan ds. kształcenia praktycznego i podyplomowego Wydziału Medycznego w Kaliszu Katarzyna Juszczak zastanawiała się, czy udałoby się wpleść staże w Szwajcarii w program studiów jako odbywanie praktyk z zakresu geriatrii.

Po wizycie w starostwie goście udali się do wrzesińskiego szpitala powiatowego, by tam rozmawiać o możliwościach współpracy z personelem medycznym.

Agnieszka Przysiuda-Zielkowska

Biuletyn Informacji Publicznej

jak załatwić sprawę w urzędzie

Mapa powiatu

Przegląd Powiatowy - Biuletyn Informacyjny Powiatu Wrzesińskiego

Szlak Piastowski

Kronika filmowa Powiatu Wrzesińskiego

Bezpłatny System Informacji Sisms.pl

Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż

Powiat Wrzesiński - zobacz naszą prezentację

Ostrzeżenia, Komunikaty, Informacje

Oferty pracy on-line

Aby obejrzeć mapę powiatu, prosimy o zainstalowanie programu Adobe Flash Player. Pobierz najnowszą wersję odtwarzacza Flash.

Wybór mapy powiatu:

Mapa google System informacji przestrzennej