Aktualności

2011-05-27

Kościelscy wracają do Miłosławia

Za kilka miesięcy, 8 października, po raz kolejny wręczona zostanie jedna z najważniejszych nagród literackich w kraju, Kościelscy. Po wieloletniej wędrówce po trzech ośrodkach w Polsce – bo finał odbywał się także w Warszawie i Krakowie – nagroda wraca do domu, czyli do Miłosławia. Ogólnopolskie święto literatury będzie się odbywać co roku w powiecie wrzesińskim. W 2011 przypada 50. rocznica wręczenia Kościelskich.

Pierwszy dzień uroczystości, 7 października, przewidziano w Poznaniu i Wrześni – tu na dyskusjach, panelach, rozmowach z młodzieżą i całonocnym czytaniu spotkają się naukowcy, dziennikarze i laureaci nagrody. Następnego finałowego dnia wszyscy przeniosą się do Miłosławia. W pałacu należącym kiedyś do rodziny Kościelskich odbędzie się gala wręczenia nagrody laureatowi. W kościele pw. św. Jakuba na otwartym dla publiczności koncercie wystąpi Stanisław Soyka z zespołem, w szkołach pisarze spotkają się z młodzieżą. Kościół poewangelicki zarządzany przez powiat wrzesiński otworzy swoje podwoje nocą – w Wielkim Nocnym Czytaniu wezmą udział dawni i bardziej współcześni laureaci. Tu także odbędzie się specjalna wystawa fotograficzna.

Olga Tokarczuk odwiedziła powiat w zeszłym roku

Przypomnijmy, że laureatami nagrody Kościelskich przyznawanej od 1962 roku są między innymi Zbigniew Herbert, Sławomir Mrożek, Tadeusz Konwicki, Gustaw Herling-Grudziński, Stanisław Barańczak, Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk i Olga Tokarczuk. W październiku w Miłosławiu będzie możliwość spotkania z największymi literackimi gwiazdami – o tym, kto przyjedzie, poinformujemy już wkrótce.

Imprezę organizują Fundacja im. Kościelskich, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Powiatowe we Wrześni i Urząd Gminy Miłosław.

 

(red.)

Biuletyn Informacji Publicznej

jak załatwić sprawę w urzędzie

Mapa powiatu

Przegląd Powiatowy - Biuletyn Informacyjny Powiatu Wrzesińskiego

Szlak Piastowski

Kronika filmowa Powiatu Wrzesińskiego

Bezpłatny System Informacji Sisms.pl

Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż

Powiat Wrzesiński - zobacz naszą prezentację

Ostrzeżenia, Komunikaty, Informacje

Oferty pracy on-line

Aby obejrzeć mapę powiatu, prosimy o zainstalowanie programu Adobe Flash Player. Pobierz najnowszą wersję odtwarzacza Flash.

Wybór mapy powiatu:

Mapa google System informacji przestrzennej