Aktualności

2015-06-29

Koncerty radości

Materiał wideo na stronie tv.gniezno.pl (Chór z RPA)

Dwa niecodzienne koncerty radości wypełniły w dniach 25-26 czerwca kościół pw. św. Królowej Jadwigi we Wrześni. Pierwszy koncert Chóru Koncertowego Uniwersytetu Portorykańskiego w Arecibo zaprezentował oryginalne pieśni z równych epok po raz pierwszy w Polsce. Następnego dnia można było usłyszeć i zobaczyć prawdziwą eksplozję dźwięków i energii w wykonaniu Chóru Uniwersytetu w Johannesburgu z Republiki Południowej Afryki, którego występ na długo zapadł zebranej publiczności w pamięci.


Koncert chóru z Portoryko wypełniły barwnie wykonane utwory sakralne, jak i niezwykle bogate utwory świeckie z tradycyjną muzyką latynoamerykańską. Repertuar śpiewany po hiszpańsku i angielsku spodobał się widowni wypełniającej niemal wszystkie miejsca nawy głównej, która podziękowała chórzystom owacjami na stojąco. 


Występ chóru z RPA był niczym spektakl. Afrykańczycy od samego początku koncertu oczarowali przybyłą do kościoła widownię, która najpierw usłyszała dźwięki, a dopiero później zobaczyła schodzący się z różnych stron na środek świątyni chór w pełnej krasie. Zespół połączył śpiew z pełnym ekspresji ruchem, jego członkowie zmieniali się w tancerzy. Chórzyści swoim repertuarem oddali fascynującą różnorodność etniczną i językową Miasta Złota, łącząc wyrafinowaną muzykę europejską z gorącymi afrykańskimi rytmami. Braw nie było końca, a i sprzedawane na koniec płyty rozchodziły się błyskawicznie. – Czegoś takiego we Wrześni jeszcze nie było – dało się słyszeć głosy zachwyconej widowni.

Wrześnianie mogli posłuchać tych niecodziennych gości dzięki współpracy nawiązanej przez parafię z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu, który jest głównym organizatorem XII Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich Universitas Cantat 2015. Współorganizatorami koncertu zostali także Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński, i Tomasz Kałużny, burmistrz Wrześni. Kolejna okazja na występy chórów z całego świata biorących udział w poznańskim festiwalu będzie dopiero w 2017 roku.


Julia Sosna


 

Biuletyn Informacji Publicznej

jak załatwić sprawę w urzędzie

Mapa powiatu

Przegląd Powiatowy - Biuletyn Informacyjny Powiatu Wrzesińskiego

Szlak Piastowski

Kronika filmowa Powiatu Wrzesińskiego

Bezpłatny System Informacji Sisms.pl

Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż

Powiat Wrzesiński - zobacz naszą prezentację

Ostrzeżenia, Komunikaty, Informacje

Oferty pracy on-line

Aby obejrzeć mapę powiatu, prosimy o zainstalowanie programu Adobe Flash Player. Pobierz najnowszą wersję odtwarzacza Flash.

Wybór mapy powiatu:

Mapa google System informacji przestrzennej