Aktualności

2017-10-13

Już jutro wręczenie Kościelskich!

Wielkimi krokami zbliża się wręczenie Nagrody Fundacji im. Kościelskich. W tym roku odbierze ją Urszula Zajączkowska.

Wręczeniu Nagrody Kościelskich towarzyszy festiwal literacki, który na stałe wpisał się w tradycję tego ważnego literackiego wyróżnienia. Wszystko rozpocznie się 12 października w Poznaniu o godz. 18 w Estradzie Poznańskiej dyskusją pod hasłem Czy literatura potrzebuje promocji? Wezmą w niej udział m.in. François Rosset, Magdalena Tulli, Joanna Przygońska, a całość poprowadzi Jarosław Borowiec.

fot. arch. Wydawnictwa WARSTWY

Następny dzień upłynie pod znakiem warsztatów literackich dla młodzieży: uczniów wrzesińskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza, którzy spotkają się z laureatką Nagrody Kościelskich 1995 Magdaleną Tulli, a także uczniów szkół podstawowych w Miłosławiu i Orzechowie, dla których warsztaty poprowadzi zeszłoroczny laureat Maciej Płaza. Praca z tekstem w towarzystwie cenionych literatów będzie niecodzienną i interesującą lekcją.

plakat do pobrania

Najważniejsze wydarzenia przypadają na 14 października. W samo południe w miłosławskim pałacu Nagrodę Kościelskich odbierze jej tegoroczna laureatka Urszula Zajączkowska. Przypomnijmy, że ta pisarka i botaniczka została wyróżniona za zbiór wierszy minimum. Jury w uzasadnieniu wskazało, że jest to tomik z perspektywy biologa mówiący o pięknie, tajemnicy i dotkliwości istnienia. Oprócz ciekawej tematyki, książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Warstwy, zachwyca edytorsko. Na uroczystość wręczenia nie obowiązują zaproszenia, więc zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby wziąć w niej udział.

Wielu zainteresowanych literaturą – zarówno czytających, jak i piszących, z pewnością nieraz zadawało sobie pytanie: Czy można nauczyć się pisania? Być może odpowiedzi udzielą goście panelu dyskusyjnego, który zaplanowano na ten dzień w Pałacu Kościelskich. Będą to: Inga Iwasiów, Magdalena Kostrzewska, Krzysztof Siwczyk oraz Piotr Bojarski. Prowadzenie: Jarosław Borowiec. Początek o godz. 14.15. Wstęp wolny.

Tradycyjnie w programie festiwalu związanego z Kościelskimi nie zabraknie koncertu z udziałem gwiazdy. W tym roku wystąpi Anita Lipnicka, która zaśpiewa w hali sportowej w Bugaju. W tym wydarzeniu wezmą udział ci, którzy zaopatrzyli się w darmowe wejściówki.

Uroczystości zakończy Wielkie Nocne Czytanie w Pałacu Kościelskich z udziałem laureatów Nagrody Kościelskich. Swoje utwory czytać będą: Krystyna Dąbrowska, Krzysztof Siwczyk, Maciej Płaza, Jacek Podsiadło oraz Magdalena Tulli, która zaprezentuje fragmenty napisanego specjalnie na tę okazję utworu. W wydarzeniu weźmie też udział Urszula Zajączkowska. Wielkie Nocne Czytanie ma charakter otwarty. Zapraszamy!

(red.)

Komunikat prasowy

 

 

Biuletyn Informacji Publicznej

jak załatwić sprawę w urzędzie

Mapa powiatu

Przegląd Powiatowy - Biuletyn Informacyjny Powiatu Wrzesińskiego

Szlak Piastowski

Kronika filmowa Powiatu Wrzesińskiego

Bezpłatny System Informacji Sisms.pl

Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż

Powiat Wrzesiński - zobacz naszą prezentację

Ostrzeżenia, Komunikaty, Informacje

Oferty pracy on-line

Aby obejrzeć mapę powiatu, prosimy o zainstalowanie programu Adobe Flash Player. Pobierz najnowszą wersję odtwarzacza Flash.

Wybór mapy powiatu:

Mapa google System informacji przestrzennej