Aktualności

2017-09-03

Elektryczne dożynki

Jestem z miasta, Włosy, Dzieci, Kiler, Koniec i Co ty tutaj robisz – któż nie zna tych hitów Elektrycznych Gitar? Będzie można usłyszeć je na żywo już w niedzielę, 3 września o 19 na rynku w Pyzdrach, podczas Dożynek Powiatowych. 

 

Święto plonów rozpocznie dziękczynna msza święta w kościele farnym w Pyzdrach. Po nabożeństwie korowód przejdzie na zabytkowy rynek, gdzie rozpoczną się główne uroczystości. W programie nie zabraknie tradycyjnych dożynkowych obrzędów w wykonaniu zespołu Poligrodzianie, a także wręczenia odznaczeń zasłużonym rolnikom oraz statuetek Lider Powiatu i Laur Starosty. Dożynki będą także okazją do wręczenia nagrody supersołtysowi – zwycięzcy plebiscytu „Wiadomości Wrzesińskich”.

 

 

Tegoroczne święto plonów będzie miało wyjątkowych gości – w uroczystościach weźmie udział delegacja z partnerskiego powiatu Smolewicze na Białorusi oraz Francuzi z gminy Mer, chcący nawiązać współpracę z gminą Pyzdry. 

Wokół pyzdrskiego rynku staną stoiska i kramy; będą degustacje, warsztaty, gry i zabawy. Wśród wystawców swoje wyroby zaprezentują m.in. warsztaty terapii zajęciowej. W namiocie powiatowym jak zwykle odbędzie się konkurs ekologiczny, w którym wygrać będzie można jedno z 500 drzewek. Oprócz tego przeprowadzone zostaną tam warsztaty gliniarskie dla dzieci oraz pokaz dawnych zawodów i wystawa wyrobów ceramicznych. Będzie można również skosztować jogurtów wyprodukowanych w pracowni mleczarskiej Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej, pyszne śliwki z gospodarstwa Eugeniusza Pacyńskiego oraz przysmaki rodem z puszczy pyzdrskiej z gospodarstwa Janiny Saacke. Osoby chcące kształcić się w przeróżnych zawodach będą mogły zaczerpnąć informacji o studiach we Wrześni przy stoiskach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Kalisza oraz Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Ustawicznego. Ofertę edukacyjną przedstawią także wrzesińskie szkoły średnie. Obok namiotu powiatowego stanie stoisko Pracowni Twórczej Artolotnia, która zaprosi dzieci do wspólnej zabawy. Będą wielkie bańki, malowanie buzi, balony, zabawy ruchowe i warsztaty plastyczne. Animacje zapewni też szkoła językowa English House. Wyjątkowe atrakcje zapewnią też wojowie słowiańscy – na ich stoisku obejrzymy pracę garncarza, tkacza i mincerza, będzie można samodzielnie ulepić kubek z gliny, wybić monetę, przymierzyć hełm lub kolczugę. Dla dzieci wojowie przygotują kolorowanki, rebusy i questy. Na dożynkowej scenie zaprezentuje się m.in. Alchemia Dance Studio, pokaz swych umiejętności da też grupa capoeira A Magia de Quilombo. Fanów motoryzacji zapewne zainteresuje pokaz motocykli, maszyn rolniczych, a dzieciaki – możliwość podziwiania panoramy Pyzdr z wysięgnika strażackiego. 

Jedną z głównych atrakcji dożynek tradycyjnie będzie loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami. Do wygrania będą m.in. rower i konsola Play Station. Losowanie odbędzie się na scenie, tuż po koncercie gwiazdy wieczoru. Zespół Elektryczne Gitary rozpocznie koncert o 19. Wśród piosenek, które zagrają znajdą się największe hity, m.in. Kiler czy Dzieci

Wieczór zakończy zabawa taneczna, do której przygrywać będzie słupeckie trio Extreme. W ich repertuarze znajdują się przeróżne utwory – od popu i rocka po disco polo i piosenkę biesiadną. 

Starostowie dożynek

Starostami tegorocznych Dożynek Powiatowych zostali Roman Wrzaskowski z Wrąbczynkowskich Holendrów oraz Elżbieta Świtek z Pałczyna.

We Wrąbczynkowskich Holendrach (gmina Pyzdry), położonych w malowniczym otoczeniu Puszczy Pyzdrskiej, mieszka starosta tegorocznych dożynek powiatowych Roman Wrzaskowski, który wraz z żoną Ewą prowadzi swoje gospodarstwo. Na 24 ha ziemi uprawiają głównie owies i żyto. Roman Wrzaskowski przyznaje, że okoliczne gleby cechują się słabą jakością, stąd gospodarze nie ograniczają się wyłącznie do produkcji roślinnej. Główną gałęzią ich działalności jest obecnie towarowa produkcja gęsi – w tej chwili mają stado liczące 4,5 tys. sztuk tego drobiu. – To mała produkcja – twierdzi Roman Wrzaskowski.

Jak mówi pan Roman, jego dzieci – 11-letni Aleksander i 8-letnia Kasia raczej nie zajmą się w przyszłości rolnictwem, choć sam gospodarz dawniej nie przypuszczał, że zostanie rolnikiem. Zainteresowanie obsługą sprzętu czy pracą ze zwierzętami towarzyszyło mu wprawdzie od zawsze, ale to zbieg okoliczności zadecydował, że przejął rodzinne gospodarstwo. Gęsi hodowali już jego rodzice, od małego wiedział więc już, jak trudne jest to zadanie. Dzień gospodarza rozpoczyna się bardzo wcześnie – wstaje między 5 a 6 rano i od razu zagląda do stada – sprawdza, czy żadna z gęsi nie wykazuje oznak jakiejś choroby, uzupełnia podściółkę i zbiorniki paszowe. Później rusza do prac polowych. W sezonie, gdy prac jest bardzo dużo, wsparciem służy rodzeństwo i kuzynostwo. Zadań nie brakuje. – Przy żywej produkcji trzeba pracować od poniedziałku do niedzieli, 365 dni w roku – mówi. Z uśmiechem przyznaje jednak, że rolnictwo jest jego pasją, a satysfakcja rekompensuje małą ilość wolnego czasu. W nielicznych chwilach wytchnienia Wrzaskowscy chętnie zapraszają krewnych na rodzinne spotkania. Sam starosta dożynkowy angażuje się w sprawy okolicy, zasiadając w Radzie Sołeckiej, choć – jak mówi skromnie – opiera się po prostu na zwykłej dbałości o wieś. Zapytany o dożynki, Roman Wrzaskowski podkreśla: – Są świętem rolników, ukoronowaniem ich codziennych trudów i obowiązków. Funkcję starosty dożynkowego, którą uważa za zaszczytną, będzie pełnił po raz pierwszy.

Dla Elżbiety Świtek z Pałczyna (gmina Miłosław) to nie pierwszyzna – kiedyś już była starościną na dożynkach gminnych. Dla niej również ta rola stanowi pewne wyróżnienie, zaś same dożynki uważa za podziękowanie za zebrane plony i podsumowanie pracy rolnika. – Obecnie rolnik musi być i przedsiębiorcą, i dobrym ekonomistą, i handlowcem. Przede wszystkim musi jednak kochać swój zawód – mówi pani Elżbieta.

Takim rolnikiem jest jej mąż Roman, na którym spoczywa większość zadań związanych z uprawą ziemi. Świtkowie w 1989 roku przejęli 28-hektarowe gospodarstwo od rodziców pana Romana. Aktualnie na ponad 200 ha własnych i dzierżawionych gruntów uprawiają głównie pszenicę, rzepak, buraki i kukurydzę. Pracy jest dużo, lecz zawsze wspierały ich córki – Katarzyna, Magdalena i najmłodsza Patrycja, która wraz z mężem Waldemarem, kontynuuje rodzinne tradycje rolnicze, powoli przejmując od rodziców coraz więcej obowiązków. Świtkowie przez lata dostosowywali gospodarstwo do aktualnych warunków. Ciągle rozszerzali też działalność, budowali nowe obiekty gospodarcze i uzupełniali park maszynowy. Część sprzętu zakupiona została z środków unijnych. Nie obyłoby się to bez porządku w dokumentach, o który dba pani Elżbieta. Starościnie tegorocznych dożynek trudno usiedzieć w miejscu. Kiedyś przez dekadę prowadziła w Miłosławiu tradycyjną piekarnię. Teraz jest skarbniczką pałczyńskiego Koła Gospodyń Wiejskich. Nawet w czasie upału chętnie pracuje w ogrodzie, bo – jak przyznaje – kocha wieś. – Gdy jadę do dużego miasta, wracam chora, tam wszystko jest pod dyktando – mówi. Sielankowa okolica i piękny stary dom, w którym mieszka, dają jej spokój. Odpoczynek znajduje też na krótkim urlopie, choć jedynie tygodniowym, bo jak tu dłużej wytrzymać bez doglądania pola?

Biuletyn Informacji Publicznej

jak załatwić sprawę w urzędzie

Mapa powiatu

Przegląd Powiatowy - Biuletyn Informacyjny Powiatu Wrzesińskiego

Szlak Piastowski

Kronika filmowa Powiatu Wrzesińskiego

Bezpłatny System Informacji Sisms.pl

Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż

Powiat Wrzesiński - zobacz naszą prezentację

Ostrzeżenia, Komunikaty, Informacje

Oferty pracy on-line

Aby obejrzeć mapę powiatu, prosimy o zainstalowanie programu Adobe Flash Player. Pobierz najnowszą wersję odtwarzacza Flash.

Wybór mapy powiatu:

Mapa google System informacji przestrzennej