Aktualności

2013-03-04

Drabinowie w czołówce

Teresa i Jan Drabinowie to małżeństwo, które od 11 lat prowadzi hodowlę zwierząt futerkowych w Noskowie – największą fermę w powiecie wrzesińskim. W tym roku zostali wyróżnieni w XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik-Farmer Roku, w którym brało udział 270 uczestników. Jan Drabina odebrał złote jabłko z rąk ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego. Hodowca opowiedział nam o swoim gospodarstwie.

To nie pierwsza nagroda za wzorowe prowadzenie gospodarstwa?

Nie. W ubiegłym roku zdobyłem tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku 2011. Teraz znaleźliśmy się wśród dwunastu gospodarstw – finalistów wyróżnionych za hodowlę norek. W tym roku nie zostaliśmy laureatami, ale byliśmy nominowani do tytułu na etapie ogólnopolskim.

 

Jak wyglądały początki fermy?

Zaczynaliśmy hodowlę od 300 matek. Z czasem rozbudowywaliśmy gospodarstwo. Dzisiaj jest około 5 tys. matek. Produkcja wynosi około 15 tys. norek. W momentach szczytowych na fermie znajduje się do 20 tys. zwierząt.

Ile osób potrzeba do pracy przy tak dużej hodowli?

Wystarczyłoby 5, ale zatrudniamy 7. Dzięki temu wszystko w gospodarstwie jest dopilnowane i zrobione na czas, bo oprócz fermy mamy także pola uprawne. Siejemy zboże, ale tylko na potrzeby gospodarstwa.

Skąd wziął się pomysł na taki interes?

Podglądaliśmy sąsiada, który hoduje norki, i widzieliśmy jego postępy. Wcześniej prowadziliśmy gospodarstwo, które dostaliśmy od rodziców. Była to tradycyjna produkcja roślinna i zwierzęca – bydło opasowe, mleczne i świnie. W 2001 roku postawiliśmy na hodowlę norek. Automatycznie zmniejszyliśmy hodowlę innych zwierząt w gospodarstwie, a dzisiaj zajmujemy się tylko hodowlą norek.

Współczesny rolnik musi się wyspecjalizować?

Specjalizacja powoduje, że można skupić się na jednej gałęzi i nie rozdrabniać się. Każde gospodarstwo trzeba dostosować do profilu produkcji, ale nie potrzeba tak wielu maszyn jak w przypadku kilku rodzajów produkcji. Jeżeli ktoś chce istnieć na rynku, musi wprowadzić intensywną produkcję – czy to będzie trzoda chlewna, czy bydło mleczne.

To dlaczego wciąż jest za mało takich rolników?

Ludzie mają różne uprzedzenia. Jeśli w okolicy ma się pojawić ferma norek, to zaczynają się protesty, bo wszyscy są przekonani, że norki śmierdzą. A tymczasem one nie wydzielają zapachów, które mogłyby być bardziej uciążliwe niż zapachy innych zwierząt hodowlanych. Poza tym Polak ma taką mentalność, że zamiast podpatrywać to, co pozytywne i tworzyć swój interes, to zazdrości i stara się przeszkadzać.

Czym karmi się norki?

Norka to naturalny utylizator odpadów drobiowych i rybnych. Odpady z zakładów drobiarskich i rybnych są odpowiednio przetwarzane i podawane zwierzętom. Zboża i kukurydza z naszych upraw są komponentem karmy. Prowadzimy obieg zamknięty – zboża do karmienia, słoma do wyścielenia.

Odbiorcy skór to klienci krajowi czy zagraniczni?

Nasza produkcja w stu procentach przeznaczona jest na eksport. Wysyłamy skóry do domów aukcyjnych w Helsinkach, Kopenhadze, Seattle, Toronto. Zagraniczni klienci oferują najwyższe ceny. Dalej skóry trafiają na rynek chiński, rosyjski, grecki. Tam powstają gotowe produkty – 30 procent skór jest przerabianych na konfekcję typu futra, reszta to drobne dodatki – czapki, rękawice, torebki, a nawet krawaty.

Czy rodzinny biznes kiedyś przejmą dzieci?

Mamy w planach powiększanie areału gospodarstwa. Syn kończy technikum, a córka studiuje. Myślę, że kiedyś poprowadzą gospodarstwo.

Rozmawiała
Katarzyna Błochowiak

Biuletyn Informacji Publicznej

jak załatwić sprawę w urzędzie

Mapa powiatu

Przegląd Powiatowy - Biuletyn Informacyjny Powiatu Wrzesińskiego

Szlak Piastowski

Kronika filmowa Powiatu Wrzesińskiego

Bezpłatny System Informacji Sisms.pl

Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż

Powiat Wrzesiński - zobacz naszą prezentację

Ostrzeżenia, Komunikaty, Informacje

Oferty pracy on-line

Aby obejrzeć mapę powiatu, prosimy o zainstalowanie programu Adobe Flash Player. Pobierz najnowszą wersję odtwarzacza Flash.

Wybór mapy powiatu:

Mapa google System informacji przestrzennej