Aktualności

2017-11-17

Dla zdrowej psychiki

W ramach Tygodnia Zdrowia Psychicznego Starostwo Powiatowe we Wrześni przygotowało szereg bezpłatnych spotkań, konsultacji i warsztatów.

Podczas inauguracji przedsięwzięcia, która odbyła się 13 listopada we Wrzesińskim Ośrodku Kultury, przyznano nagrody w dwóch konkursach. W zorganizowanym przez starostwo konkursie na hasło wprawiające w pozytywny nastrój wyróżniono uczennice Liceum Ogólnokształcącego we Wrześni Monikę Wędrowicz i Zuzannę Łojko. Drugi konkurs dotyczył zapobiegania AIDS i został zorganizowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną (więcej o tym przeczytasz na s. 14). Nagrody wręczył starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz, który przypominał obecnym w WOK-u uczniom szkół ponadgimnazjalnych, jak ważne jest zdrowie psychiczne. – Problemy z tym związane często są w naszej świadomości spychane na koniec, jako mniej ważne. Kiedy zachorujemy na grypę czy serce, to uważamy, że to jest prawdziwa choroba, natomiast problemy psychiczne są przecież związane zarówno z naszym funkcjonowaniem w otoczeniu, jak i różnego rodzaju problemami – powiedział starosta wrzesiński. – Mam przekonanie, że jest to problematyka niezwykle ważna, istotna i dotykająca każdego z nas – dodał.

W tematykę związaną z uzależnieniami w interesujący sposób wprowadził uczniów spektakl Labirynt w wykonaniu Teatru Kurtyna z Krakowa. Jednak nie tylko młodzież mogła podczas Tygodnia Zdrowia Psychicznego znaleźć coś dla siebie. Nie brakowało wydarzeń przeznaczonych dla rodziców, aktywnych zawodowo czy seniorów. O tym, że posiadanie dziecka to nie tylko radości, ale też troski, przyszli rodzice dyskutowali w panelu pod hasłem Słodki ciężar macierzyństwa, zaś mający starsze potomstwo mogli dowiedzieć się, Jak wspierać nastolatka w rozwoju. Podczas innych warsztatów rozmawiano o sposobach radzenia sobie ze stresem czy o rozsądnym doborze diety. Bardzo istotne kwestie poruszano podczas spotkań dotyczących zapewniania wsparcia bliskim w chorobie, radzenia sobie z kryzysem czy uzależnieniem. Z tym ostatnim problemem można było udać się na dyżur terapeuty uzależnień w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Dyżurował także psycholog, logopeda czy pedagog. Podczas wydarzeń towarzyszących można było zapoznać się z podstawami jogi, a także technikami plastycznymi, takimi jak filcowanie czy papieroplastyka. Tego typu relaks jest przecież bardzo istotny dla higieny psychicznej.

Dziś (17 listopada) ostatni dzień Tygodnia Zdrowia Psychicznego, który rozpoczną zajęcia artystyczne z wykonywania ozdób świątecznych. Na popołudnie zaplanowano spotkanie na temat wypalenia zawodowego oraz zajęcia z technik relaksacyjnych. Mimo że przedsięwzięcie dobiega końca, to pewnym jest, że nie zostało zorganizowane po raz ostatni. 

W końcu o zdrowie psychiczne trzeba nie tylko zacząć dbać, ale także przestać traktować je jak temat tabu.

Klara Skrzypczyk


 

Biuletyn Informacji Publicznej

jak załatwić sprawę w urzędzie

Mapa powiatu

Przegląd Powiatowy - Biuletyn Informacyjny Powiatu Wrzesińskiego

Szlak Piastowski

Kronika filmowa Powiatu Wrzesińskiego

Bezpłatny System Informacji Sisms.pl

Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż

Powiat Wrzesiński - zobacz naszą prezentację

Ostrzeżenia, Komunikaty, Informacje

Oferty pracy on-line

Aby obejrzeć mapę powiatu, prosimy o zainstalowanie programu Adobe Flash Player. Pobierz najnowszą wersję odtwarzacza Flash.

Wybór mapy powiatu:

Mapa google System informacji przestrzennej