Szpital XXI wieku
Frekwencja podczas akcji Biała Sobota 29 sierpnia zaskoczyła samych organizatorów. Mieszkańców powiatu chętnych, by obejrzeć nowy budynek szpitala, było bardzo wielu.
Zaświeciło słońce
Nic dziwnego. Wokół przedłużającej się inwestycji narosło dużo mitów i niepokoju; wiele osób przestało wierzyć, że budowa dobiegnie końca. Dlatego to, co ukazało się oczom zwiedzających – piękne, przestronne wnętrza, jedno- i dwuosobowe pokoje z łazienkami, nowoczesny sprzęt oraz innowacyjne rozwiązania technologicznie mające na celu usprawnienie obsługi pacjentów, wywołało wiele słów uznania i zachwytu. Ale po kolei.
Punktualnie o 9 rano, 29 sierpnia przy szpitalu odbyła się kolejna akcja z cyklu Biała Sobota. – To, co było ideą, pomysłem, dziś stało się rzeczywistością i myślę, że przez najbliższe kilkadziesiąt lat będzie służyć. Firma Agrobex jako solidny wykonawca dokończyła budowę budynku szpitalnego. Dzięki dobrej współpracy udało się przebrnąć przez kłopoty, które wynikały z nierzetelnego wykonawcy w poprzednim etapie. Dziś to słonce jest symboliczne, bo jesteśmy na otwarciu nowego szpitala – mówił starosta Dionizy Jaśniewicz.
Prezes szpitala Zbyszko Przybylski poinformował wszystkich, że odbyły się już odbiory techniczne i teraz placówka czeka na decyzje Sanepidu. – Formalności wymagają trochę czasu i ten odstęp między oddaniem szpitala do użytku aż do momentu, kiedy będziemy mogli przyjąć pacjentów, chcemy wykorzystać i go państwu pokazać – mówił prezes. Wspomniał, że 86 lat temu, kiedy oddawano do użytku stary szpital, był on jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Wyraził nadzieję, że obecny także znajduje się w krajowej czołówce.
Rekordowa frekwencja
Po szpitalu oprowadzali: prezes Zbyszko Przybylski, wiceprezes Sebastian Nowicki, Kierownik Sekcji Inwestycyjnej Grzegorz Jurkiewicz oraz pracownicy techniczni. Chętnych było tak dużo, że trzeba było ich dzielić na kilkudziesięcioosobowe grupy.
Zwiedzający przeszli po wszystkich czterech poziomach szpitala i zobaczyli najważniejsze jego punkty. Na parterze – tzw. platformie gorącej, usytuowano komórki są niezbędne do udzielania pomocy ciężko chorym, w stanie zagrożenia zdrowia i życia. Mieszczą się tu: Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, Blok Operacyjny, Diagnostyka Obrazowa (rentgen, tomograf komputerowy). W skład SOR-u wchodzą: sala resuscytacyjno-zabiegowa dwustanowiskowa, w tym respiratory, defibrylatory, kardiomonitory, aparat parametrów krytycznych, aparat do podgrzewania płynów i inne.
Oddział Intensywnej Terapii posiada sześć nowoczesnych stanowisk – m.in. nowe łóżka, kolumny zasilające z panelem gazów medycznych, kardiomonitory, pompy infuzyjne, respiratory, defibrylatory, materace przeciwodleżynowe. Na każdej sali bloku operacyjnego znajdują się trzy kolumny – anestezjologiczna, laparoskopowa i chirurgiczna.
Na tym poziomie będzie odbywać się też cała diagnostyka – nie będzie trzeba chodzić po całym szpitalu. Znajduje się tu m.in. nowy tomograf szesnastorzędowy – ośmiokrotnie lepszy od obecnego. Badanie nim będzie dokładniejsze.
Na 1 piętrze zlokalizowano Oddział Wewnętrzny na 32 łóżka (2 sale jednołóżkowe i 12 sal dwułóżkowych, poza tym 5 łóżek intensywnego nadzoru kardiologicznego oraz izolatka jednołóżkowa), Oddział Neurologiczny na 21 łóżek (7 sal chorych dwułóżkowych, poza tym 6 łóżek intensywnego nadzoru neurologicznego oraz izolatka jednołóżkowa) i Oddział Rehabilitacji na 22 łóżka (2 sale jednołóżkowe i 10 sal dwułóżkowych).
Z kolei na drugim piętrze znajdują się: Oddział Ortopedyczny na 15 łóżek (1 sala jednołóżkowa i 7 sal dwułóżkowych), Oddział Chirurgiczny na 23 łóżka (2 sale jednołóżkowe, 10 sal dwułóżkowych oraz izolatka jednołóżkowa), Oddział Ginekologiczny na 17 łóżek (8 sal dwułóżkowych oraz izolatka jednołóżkowa), Oddział Położniczy na 19 łóżek (9 sal dwułóżkowych + dziecko, 1 sala jednołóżkowa + dziecko).
Zakończono budowę budynku D, ale trwają jeszcze prace przy przebudowie części C, tzw. łączniku – termin ich zakończenia to 30 października. Znajdą się tam: oddział neonatologii, blok porodowy oraz pracownie EKG i endoskopii. Powierzchnia nowego budynku oddanego do użytkowania w sierpniu 2015 r. to 7 434,5 m². Łączna powierzchnia wraz z budynkiem C to 8 889 m². Po zakończeniu całej inwestycji w szpitalu zlokalizowanych zostanie łącznie około 190 łóżek.
Poza tym podczas zwiedzania można było zobaczyć miejsca spotkań chorych z odwiedzającymi, a także zaplecze techniczne, zlokalizowane w piwnicy.
Atrakcje towarzyszące
Ale Biała Sobota to nie tylko zwiedzanie szpitala – to także akcja profilaktyczna. Na różnych stoiskach można było zatem zbadać cukier, ciśnienie, poziom tłuszczu w organizmie, sprawdzić swoje BMI czy wykonać badanie EKG. W budynku szpitala przyjmowali lekarze interniści.
Poradami służyły stowarzyszenia. Amazonki wyczulały, jak ważne jest wczesne wykrywanie zmian nowotworowych.
Polski Czerwony Krzyż uczył podstaw pierwszej pomocy przedmedycznej.
Polski Związek Niewidomych opowiadał o swojej działalności i tłumaczył, jak wygląda życie osób niewidomych – pokazywali m.in. alfabet Braille’a.
Dużym zainteresowaniem cieszył się także pokaz sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego.
W namiocie powiatowym zaprezentowano wystawę fotografii dokumentujących kolejne etapy budowy szpitala.
Organizatorami wydarzenia byli Starostwo Powiatowe we Wrześni i Szpital Powiatowy. Kolejna Biała Sobota planowana jest na wiosnę.
Agnieszka Przysiuda-Zielkowska
Nowy budynek szpitala:
• powierzchnia 8 889 m2
• ponad 190 łóżek oraz 23 łóżka intensywnego nadzoru
• 75 sal 1- i 2-osobowych z węzłami sanitarnymi
Parter:
• Szpitalny Oddział Ratunkowy
• Oddział Intensywnej Terapii
• 3 sale operacyjne
• Diagnostyka Obrazowa: rentgen, tomograf komputerowy, USG
I piętro:
• Oddział Wewnętrzny
• Oddział Neurologiczny
• Oddział Rehabilitacji
• Oddział Udarowy
II piętro:
• Oddział Ortopedyczny
• Oddział Chirurgiczny
• Oddział Ginekologiczny
• Oddział Położniczy